Architektura
ARCHITEKTURA
Igrzyska Olimpijskie Londyn 2012. Namioty strzelnicze prosto z kosmosu

Igrzyska Olimpijskie w Londynie 2012. Kosmiczne strzelnice wybudowane na Olimpiadę [ZDJĘCIA]

  • Komentarze

Wizualizacje olimpijskiego centrum strzeleckiego

Wizualizacje olimpijskiego centrum strzeleckiego

Fot: materiały prasowe www.london2012.com
  • Wizualizacje olimpijskiego centrum strzeleckiego
  • Wnętrze kosmicznej hali łuczniczej
  • Centrum łucznicze i strzelnicze widziane z lotu ptaka
  • Pawilony zostały wykonane w pomysłowy sposób. Każdy kolorowy otwór ma swoją funkcję
  • Kolorowe kółka na elewacjach pawilonów nadają im atrakcyjności i indywidualnego charakteru
  • Kontrastowe kolory będą przyciągać wzrok osób przebywających w Parku Olimpijskim
  • Wnętrze jednego z pawilonów przeznaczone na treningi
  • Jedna z hal została rozbudowana o zewnętrzną strzelnicę
  • Niektóre z kolorowych otworów przeznaczone są na wejścia do pawilonów
  • Inne otwory z kolei służa odpowiedniej naturalnej wentylacji i zapewnieniu odpowiedniego doświetlenia wnętrza
  • Nieregularnie rozmieszczone elementy elewacji urozmaicają bryłę
  • Podobają wam się takie niekonwencjonalne rozwiązania architektoniczne?

Niektóre z pomysłów architektonicznych wykorzystanych podczas budowy obiektów na Igrzyska Olimpijskie mogą wywoływać mieszane emocje. Jednak Centrum Strzelnictwa i Łucznictwa wywołuje raczej uśmiech na twarzy osób patrzących na kolorowe elewacje pawilonów. A wy co sądzicie o takich rozwiązaniach architektonicznych?

Strzelanie w sąsiedztwie Królewskich Koszar Artylerii

The Royal Artillery Barracks in Woolwich, bo tak brzmi pełna nazwa hal strzeleckich, nie bez kozery znalazły się w tym miejscu. Tłem dla zmagań najlepszych strzelców i łuczników świata będą Królewskie Koszary Artylerii wzniesione już w 1776 roku. Innego sąsiedztwa dla takiej dyscypliny nie można sobie wyobrazić.

>> Dowiedz się więcej o Basketball Arenie w Londynie!

Trzy strzelnice w trzech kolorach

Założenie centrum strzelnictwa składa się z trzech białych pawilonów, które urozmaicone zostały o o kolorowe kółka w odcieniach czerwieni, błękitu oraz różu. Dobranie takich kolorów sprawią, że zwykłe prostopadłościenne pawilony zyskały indywidualny charakter, a dodatkowo stały się przyjemniejsze dla oka i intrygujące dla osób mijających to miejsce. W każdej z hal znajdują się tymczasowe trybuny zapewniające doskonałą widoczność na to co dzieje się podczas rozgrywanych zawodów.

Trzy namioty zostały zostały z materiału PCV (podobnie, jak Basketball Arena). Każdy namiot został wzbogacony o formy przypominające macki ośmiornicy, które wydostają się z wnętrza obiektów. Taki projekt to pomysł architektów z biura Architecture Magma z siedzibą w Londynie i Berlinie. Wytłoczone czerwone, niebieskie i różowe koła pełnią funkcję wentylacyjną, a także odpowiednio doświetlają wnętrza hal. Takie rozwiązanie elewacji ma też związek z konstrukcją obiektów, na które została naciągnięta membrana z PCV. Niektóre z kolorowych otworów pełnią również rolę wejść. Kolorowa fasada nawiązuje także do dynamiki tego sportu, a także kojarzy się z animowanymi bajkami. Biała membrana ma powierzchnię aż 18 tys. m2., sztywno owija konstrukcje co zapobiega trzepotaniu materiały podczas porywów wiatru. Hale są przygotowane na przyjęcie aż 104 000 widzów.

Trzy obiekty są w stanie jednocześnie pomieścić 3 800 osób. 107 - metrowe namioty zaprojektowano w sąsiedztwie królewskiej artylerii, ale posiadają swoją własną, współczesną architekturę.

>> Zobacz, jak Londyn przygotował się na Igrzyska Olimpijskie 2012

Co spotka obiekty po Igrzyskach Olimpijskich?

Namioty strzelnicze podzielą los Basketball Arena i zostaną zdemontowane. Jednak już w 2014 roku zmontuje się je ponownie w Glasgow na potrzeby Commonwealth Games. Tak więc nic się nie zmarnuje, a ten ciekawy obiekt nie popadnie w zapomnienie tylko będzie podziwiany prze kolejne rzesze kibiców i widzów z całego świata.

przeczytaj rowniez
Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: materiały prasowe www.london2012.com
Data publikacji: 17.07.2012 13:12
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.