archirama.pl

IKEA zbuduje we Wrocławiu największą galerię handlową w Polsce

Park Handlowy IKEA zakłada rozbudowę istniejącego centrum handlowego z obecnych 90 tys. metrów kwadratowych powierzchni do ponad 170 tysięcy. Ponadto znajdzie się tu ośmiosalowe kino i parking na prawie 5 tys. miejsc. Już w 2014 roku mieszkańcy Wrocławia będą mogli robić zakupy w największym w Polsce centrum handlowym.

Park Handlowy Bielany

PH Bielany to ponad 170 tys. metrów kwadratowych powierzchni 

Fot: materiały prasowe

Inter IKEA Centre Group Poland zaprezentowała właśnie plany rozbudowy bielańskiego centrum handlowego.

- Ta inwestycja ma dla nas ogromne znaczenie, przygotowywaliśmy się do niej od dłuższego czasu. Po jej zakończeniu Park Handlowy Bielany będzie miał niemal trzy razy więcej najemców i niemal 150 tys. mkw. powierzchni handlowej. Stanie się największym centrum handlowym w Polsce, a naszym klientom będziemy mogli zaproponować bogatą ofertę handlową i rozrywkową – mówi Mikael Andersson, dyrektor zarządzający Inter IKEA Centre Group Poland.

Przeprowadzka IKEI

Trwa już budowa nowego sklepu IKEA na terenie za marketem OBI. Dotychczasowy budynek tej szwedzkiej sieci (po przeniesieniu się IKEA do nowej lokalizacji) zostanie wyburzony, a na jego miejscu powstanie nowa część Parku Handlowego Bielany. Istniejąca część centrum handlowego zostanie przebudowana i połączona z nową w jednolitą całość, z zupełnie inną fasadą oraz aranżacją wnętrz. Powiększony i rozbudowany Park Handlowy Bielany zajmie 170 tys. mkw. powierzchni całkowitej, a nowa galeria będzie miała trzy kondygnacje: dwa poziomy handlowe oraz parking podziemny.

Park handlowy inspirowany Odrą

- Głównym motywem, który odnajdziemy w projekcie rozbudowanego Parku Handlowego Bielany, jest topografia Wrocławia. Wrocław powstał wzdłuż rzeki Odry, która była bardzo istotnym elementem miastotwórczym – mówi Dariusz Węglicki, project manager odpowiedzialny w Inter IKEA Centre Group Poland za ten projekt. – Nieprzypadkowo bywa on nazywany Wenecją Północy. Inspiracja Odrą, jej kanałami i mostami widoczna jest przede wszystkim w kształcie i układzie nowego pasażu handlowego: główny trakt komunikacyjny spina wszystkie elementy, zaczynając od hipermarketu Tesco i istniejącą część obiektu, poprzez nowo projektowaną część galerii, sklep OBI, a na nowym sklepie IKEA kończąc. Nawiązania do Odry będzie można odnaleźć także w świetliku dachowym i układzie pasażu (szklany dach symbolizować ma taflę wody, a podłoga – koryto rzeki). Poprzez zastosowanie takiego układu komunikacyjnego powstał podział na centralną „wyspę” w pasażu oraz zewnętrzne „brzegi”, czyli miejsca, w których zlokalizowane są lokale handlowe. Wyspa przywoływać będzie układ wysp na Odrze oraz wyspy skandynawskie, o naturalnej, nieregularnej linii brzegowej. Zastosowane materiały – kamień, drewno, metal, szkło – mają podkreślać skandynawskie umiłowanie prostych, minimalistycznych i eleganckich rozwiązań.

Centrum za 200 mln zł

Realizacja inwestycji Choć trwają już prace przy modernizacji wewnętrznych dróg dojazdowych, to przebudowa obiektu rozpocznie się na dobre w momencie przeprowadzki sklepu IKEA do budowanego właśnie nowego budynku. Według planów nastąpi to na wiosnę 2013 roku. Po wyburzeniu dotychczasowego sklepu IKEA inwestor przystąpi do budowy nowej części centrum handlowego oraz do przebudowy istniejącego centrum. W następnej kolejności przeprowadzona zostanie przebudowa ulicy Czekoladowej na odcinku pomiędzy rondem przy Parku Handlowym Auchan Bielany i sygnalizacją świetlną przy Macro Cash & Carry (budowa dwóch dodatkowych pasów jezdnych pod wiaduktem, ścieżki rowerowej i przejścia dla pieszych). Zostaną też zmodernizowane parkingi.

- Planujemy, że pierwsze zakupy w nowym, większym centrum handlowym klienci będą mogli zrobić w 2014 roku - mówi Mikael Andersson, dyrektor zarządzający Inter IKEA Centre Group Poland.

Koszt budowy nowego Parku Handlowego Bielany ma wynieść 205 mln złotych.

Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 27.09.2012 12:39

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!