Architektura
ARCHITEKTURA
ile zarabia architekt. Zarobki architektów

Ile zarabia architekt? Cała prawda o zarobkach polskich architektów

  • Komentarze

Zawód architekt

Wiesz, ile zarabia architekt? My sprawdziliśmy zarobki polskich architektów.

Fot: vierdrie/sxc.hu

Czy architekt zarabia tak dużo jak się powszechnie sądzi? Dzięki uprzejmości firmy Sedlak&Sedlak poznaliśmy wysokość pensji polskich architektów. Zobacz raport na temat zarobków w branży architektonicznej.

Tu najnowsze informacje o zarobkach architektów i projektantów w roku 2017 >>

Dzięki uprzejmości firmy Sedlak&Sedlak poznaliśmy wysokość pensji polskich architektów. Zobacz raport na temat zarobków w branży architektonicznej. Raport na temat zarobków polskich architektów powstał w oparciu o prowadzone przez firmę Sedlak&Sedlak Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń. Firma w swoim raporcie porównała między innymi podstawowe wynagrodzenie architekta z jego całkowitą pensją.

I tak średnie podstawowe wynagrodzenie wśród polskich architektów wyniosło 5577 złotych Całkowite średnie wynagrodzenie 6187 złotych. Całkowite wynagrodzenie 10 proc. architektów przekraczało 12 tys. złotych. Całkowita pensja 10 proc. badanych architektów nie przekraczała 2,2 tys. złotych. Z badania wynika również, że zdecydowanie lepiej zarabiają architekci zatrudnieni w dużych firmach. Najwyższe wynagrodzenia były w firmach powyżej 250 osób. Najniższe w zatrudniających do 50 osób. Zdecydowanie lepiej zarabiają architekci zatrudnieni w firmach z kapitałem zagranicznym.

Tam średnie pensja wynosiła 7 tys. złotych. W firmach z polskim kapitałem już tylko 4,2 tys. złotych. Spore znaczenie dla wysokości zarobków architekta ma województwo, w którym architekt pracuje. Najwięcej – średnio 6,5 tys. - zarabiali badani architektci na Mazowszu. Taka sama średnia obowiązuje dla Warszawy. Na drugim miejscu plasuje się województwo Pomorskie ze średnią około 5,1 złotych. Tu najlepiej wypadła Gdynia – średnia 5,5 tys. złotych. Dalej jest Dolnośląskie, gdzie architekci zarabiają średnio 4,5 tys. złotych. Najniższa średnia zarobków architekta wyszła w województwach: Małopolskim – 4 tys. złotych i Zachodniopomorskim 3,7 złotych.

Na wynagrodzenie badanych architektów znaczący wpływ miał staż pracy. Osoby dłużej pracujące w zawodzie zarabiały zdecydowanie więcej niż początkujący architekci. I tak pracujący rok i mniej zarabiali średnio 2,6 tys. złotych. Z kolei osoby ze stażem powyżej pięciu lat otrzymywały średnią pensję w wysokości 5,8 złotych.

Artykuł został opracowany w oparciu o dane pochodzące z raportu „Moja Płaca. Raport Premium dla stanowiska architekt” Sedlak&Sedlak.

przeczytaj rowniez
Zdjęcia: vierdrie/sxc.hu
Data publikacji: 25.07.2017 15:39
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.