archirama.pl

Inna wersja Sinfonii: Thomas Pucher projektuje w Tallinnie szkołę muzyczną

Thomas Pucher, autor zwycięskiego projektu sali koncertowej Sinfonii Varsovii kontynuując dobrą passę zdobył pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie na projekt budynku mieszczącego Tallińską Szkołę Muzyczną, Tallińską Szkołę Baletu i Szkołę Muzyczną Georga Otsa. Szkoła jak warszawska sala będzie tworzyć magiczną enklawę otoczoną murem zabudowania

Thomas Pucher Tallinn

Magiczny ogród w centrum Tallinna

Fot: dzięki uprzejmości Atelier Thomas Pucher

Projekt mieszczący szkołę podstawową, muzyczną i szkołę baletu jest próbą stworzenia miejsca spotkań ludzi, historii i muzyki. Włączając teren zielony do swojego dziedzińca, odcina użytkowników od miejskiego zgiełku Tallinna.

Austriacki architekt Thomas Pucher podobnie jak w warszawskim projekcie Sinfonii Varsovii tworzy magiczną enklawę otoczoną murem zabudowania. Dziki las otwarty na ludzi zapewnia baśniową atmosferę, wzmacnianą przez efekty sceniczne: tarasy, pnące róże i ukryte ścieżki. Ogród definiuje również częściowo funkcjonowanie budynku, pozwalając na aktywności artystyczne wielu rodzajów i rozmiarów. Olbrzymie tarasowe schody, nawiązujące do włoskiego domu Malaparte prowadzą z ogrodu na dach, po którym można swobodnie spacerować. Stwarza to świetne miejsce do siedzenia i relaksu, które może być wykorzystywane jako widownia podczas wydzrzeń artystycznych.

Plastyczność przestrzeni jest motywem przewodnim całego programu funkconalnego obiektu Puchera, co odpowiada na zróżnicowane potrzeby szkoły muzyki i baletu. Bardziej publiczne partie budynku, jak na przykład sale koncertowe, są zlokalizowane przy ulicy, natomiast pomieszczenia, z których korzystają uczniowie i pracownicy, takie jak mieszkania uczniowskie, czy pokoje nauki muzyki, korzystają ze spokoju bliskości ogródu. Struktura budynku pozwala na nowe aranżacje wnętrz, co umożliwi przystosowanie szkoły do nowych potrzeb w przyszłości.

Jak zwykle u Thomasa Puchera przestrzenna organizacja kieruje uwagę na wewnętrzny ogród, taka silna dośrodkowość również przypomina projekt warszawskiej Sinfonii. Budynek poprzez szklane fasady będzie mocno powiązany z naturą.

Źródło: www.thomaspucher.com
Autor: MD
Zdjęcia: dzięki uprzejmości Atelier Thomas Pucher
Data publikacji: 12.07.2011 14:14

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!