- W związku z pojawiającym się w mediach sprzecznymi informacjami dotyczącymi możliwości operowania dachem Stadionu Narodowego w Warszawie prezentujemy fragment instrukcji obsługi rozsuwanego dachu wewnętrznego. Instrukcja ta stanowi element dokumentacji powykonawczej i została opracowana przez firmę Cimolai Technology. Zgodnie z zapisami instrukcji w przypadku deszczu niemożliwe jest uruchomienie systemu napędowego dachu – napisali na swojej stronie przedstawiciele NSC.
Nie tylko dach Stadionu Narodowego
Na internetowych forach aż kipi od głosów oburzenia. Trudno się dziwić. Przecież dach Stadionu Narodowego został tak skonstruowany, by obiekt mógł pełnić funkcję całorocznej areny, niezależnie od warunków pogodowych. Tymczasem okazuje się, że wart ponad 2 mld zł stadion, w czasie deszczu może być bezużyteczny.
Jednak nie tylko dach Stadionu Narodowego budzi kontrowersje. Pojawiły się zarzuty pod względem murawy obiektu. Jak zapewnia NCS została ona wykonana z materiałów, które zapewniają prawidłowe odprowadzenie wody. Płyta boiska stadionu wyposażona jest w instalację drenażową w rozstawie umożliwiającym spływ wód opadowych, a warstwy murawy są tak zaprojektowane, że spełniają wymogi normy DIN18035 dotyczące przepuszczalności podłoża.
Innego zdania jest jeden z projektantów stadionu. Zbigniew Pszczelny z pracowni JSK na antenie TVN24 twierdził, że murawa ma obecnie cieńszą warstwę niż ta użyta w czasie Euro 2012 i nie miała autoryzacji projektantów.
Nie chcieli dachu
Kto zdecydował o tym, by dachu nie zamykać? Na zasunięcie dachu muszą zgodzić się delegat meczu, obserwatorzy i drużyny. Żadna ze stron nie chciała jednak takiego rozwiązania. Kiedy okazało się, że deszcz pada zbyt intensywnie – było już za późno na zmianę decyzji.

-
Nowoczesna szkoła. Jak powinna wyglądać szkoła idealna? Zaprojektowany przez Christiana Kereza budynek gimnazjum w zuryskiej dzielnicy Leutschenbach, dzięki zastosowaniu stalowych kratownic i całkowicie przeszklonych fasad, wydaje się unosić w powietrzu. Czy tak wygląda szkoła maprzeń? więcej
-
Piąta edycja, organizowanego przez miesięcznik "Architektura Murator", konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE więcej
-
Szósta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, organizowanego od 1995 roku więcej
-
