archirama.pl

Instrukcja obsługi dachu Stadionu Narodowego: nie zamykać w czasie deszczu

Po wtorkowym blamażu z nierozegranym meczem Polska – Anglia Narodowe Centrum Sportu tłumaczy dlaczego nie udało się zasunąć dachu Stadionu Narodowego. Twierdzi, że nie można było uruchomić mechanizmu zamykania dachu bo zabrania tego…instrukcja obsługi.

Dach Stadionu Narodowego

Dach Stadionu Narodowego można otworzyć i zamknąć w kilkanaście minut, ale tylko przy odpowiedniej pogodzie

Fot: Jerzy Kośnik/NCS/www.stadionnarodowy.org.pl

- W związku z pojawiającym się w mediach sprzecznymi informacjami dotyczącymi możliwości operowania dachem Stadionu Narodowego w Warszawie prezentujemy fragment instrukcji obsługi rozsuwanego dachu wewnętrznego. Instrukcja ta stanowi element dokumentacji powykonawczej i została opracowana przez firmę Cimolai Technology. Zgodnie z zapisami instrukcji w przypadku deszczu niemożliwe jest uruchomienie systemu napędowego dachu – napisali na swojej stronie przedstawiciele NSC.

Nie tylko dach Stadionu Narodowego

Na internetowych forach aż kipi od głosów oburzenia. Trudno się dziwić. Przecież dach Stadionu Narodowego został tak skonstruowany, by obiekt mógł pełnić funkcję całorocznej areny, niezależnie od warunków pogodowych. Tymczasem okazuje się, że wart ponad 2 mld zł stadion, w czasie deszczu może być bezużyteczny.

Jednak nie tylko dach Stadionu Narodowego budzi kontrowersje. Pojawiły się zarzuty pod względem murawy obiektu. Jak zapewnia NCS została ona wykonana z materiałów, które zapewniają prawidłowe odprowadzenie wody. Płyta boiska stadionu wyposażona jest w instalację drenażową w rozstawie umożliwiającym spływ wód opadowych, a warstwy murawy są tak zaprojektowane, że spełniają wymogi normy DIN18035 dotyczące przepuszczalności podłoża.

Innego zdania jest jeden z projektantów stadionu. Zbigniew Pszczelny z pracowni JSK na antenie TVN24 twierdził, że murawa ma obecnie cieńszą warstwę niż ta użyta w czasie Euro 2012 i nie miała autoryzacji projektantów.


Nie chcieli dachu

Kto zdecydował o tym, by dachu nie zamykać? Na zasunięcie dachu muszą zgodzić się delegat meczu, obserwatorzy i drużyny. Żadna ze stron nie chciała jednak takiego rozwiązania. Kiedy okazało się, że deszcz pada zbyt intensywnie – było już za późno na zmianę decyzji.

Autor: mjc
Zdjęcia: Jerzy Kośnik/NCS/www.stadionnarodowy.org.pl, materiały prasowe
Data publikacji: 17.10.2012 14:25

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!