Architektura
ARCHITEKTURA
ZAHA HADID

Lilium Tower raz jeszcze. Wieżowiec Wuhan Greenland Center

 • Komentarze

Adrian Smith + Gordon Gill Architecture Wuhan Greenland Centre

Czy projekt Adrian Smith + Gordon Gill Architecture za bardzo przypomina Lilium Tower Zahy Hadid?

Fot: dzięki uprzejmości Adrian Smith + Gordon Gill Architecture
 • Adrian Smith + Gordon Gill Architecture Wuhan Greenland Centre
 • Adrian Smith + Gordon Gill Architecture Wuhan Greenland Centre
 • Adrian Smith + Gordon Gill Architecture Wuhan Greenland Centre
 • Adrian Smith + Gordon Gill Architecture Wuhan Greenland Centre
 • Adrian Smith + Gordon Gill Architecture Wuhan Greenland Centre

Nierzadki przypadek w architekturze – patrząc na czyjeś dzieło mamy nieodparte wrażenie, że to już gdzieś było. Zwycięski projekt Adrian Smith + Gordon Gill Architecture w konkursie na Wuhan Greenland Center przypomina projekt Zahy Hadid dla Warszawy – Lilium Tower. Drapacz chmur dla chińskiego miasta Wuhan będzie czwartym z kolei najwyższym budynkiem świata

Projekt wznawia współpracę biura Adrian Smith + Gordon Gill Architecture z firmą Greenland Group, dla której architekci wcześniej zaprojektowali Zifeng Tower w Nankinie. To obecnie siedemnasty z najwyższych budynków na świecie z wynikiem 450 metrów, oddany do użytku zeszłej jesieni.

Adrian Smith + Gordon Gill Architecture nie są więc nowicjuszami w dziedzinie wysokościowców. Co więcej pierwszy budynek, który sięgnęł wyżej niż maszt w Konstantynowie, Burj Khalifa, to także ich dzieło. Niestety nowy wieżowiec jaki projektują dla chińskiego miasta Wuhan nie powtórzy tego wyczynu.

Wuhan Greenland Center będzie miał 606 metrów wysokości i zostanie wybudowany za pięć lat. Budynek planowo będzie miał 300 tys. m2 powierzchni użytkowej, z czego 200 tys. będą zajmowały biura, 45 tys. pięciogwiazdkowy hotel, a 5 tys. prywatny klub, którego wnętrza będą wysokie na 27 metrów. Architekci chwalą się doskonałym rozwiązaniem aerodynamiki budynku. Ma on bryłę opartą na planie trójlistnej koninczyny. Zaokrąglone narożnik u szczytu spotykają się, ponieważ wieżowiec wraz z wysokością zwęża się.

Narożniki będą pokryte szkłem tworząc gładką powierzchnię, kontrastującą z chropowatym wrażeniem reszty urozmaiconej pionowymi podziałami utworzonymi przez załamania fasady. Ponadto, projektanci zapewniają o wysokich walorach użytkowych i ekologicznych proponowanej koncepcji budynku.

Jednak pytanie o odtwórczość projektu wyglądającego jak rozciągnięte w pionie Lilium Tower Zahy Hadid stawiają pewien cień nad najnowszym projektem Adrian Smith + Gordon Gill Architecture.

przeczytaj rowniez
Autor: MD
Zdjęcia: dzięki uprzejmości Adrian Smith + Gordon Gill Architecture
Data publikacji: 19.07.2011 14:15
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.