archirama.pl

Lilium Tower raz jeszcze. Wieżowiec Wuhan Greenland Center

Nierzadki przypadek w architekturze – patrząc na czyjeś dzieło mamy nieodparte wrażenie, że to już gdzieś było. Zwycięski projekt Adrian Smith + Gordon Gill Architecture w konkursie na Wuhan Greenland Center przypomina projekt Zahy Hadid dla Warszawy – Lilium Tower. Drapacz chmur dla chińskiego miasta Wuhan będzie czwartym z kolei najwyższym budynkiem świata

Adrian Smith + Gordon Gill Architecture Wuhan Greenland Centre

Czy projekt Adrian Smith + Gordon Gill Architecture za bardzo przypomina Lilium Tower Zahy Hadid?

Fot: dzięki uprzejmości Adrian Smith + Gordon Gill Architecture

Projekt wznawia współpracę biura Adrian Smith + Gordon Gill Architecture z firmą Greenland Group, dla której architekci wcześniej zaprojektowali Zifeng Tower w Nankinie. To obecnie siedemnasty z najwyższych budynków na świecie z wynikiem 450 metrów, oddany do użytku zeszłej jesieni.

Adrian Smith + Gordon Gill Architecture nie są więc nowicjuszami w dziedzinie wysokościowców. Co więcej pierwszy budynek, który sięgnęł wyżej niż maszt w Konstantynowie, Burj Khalifa, to także ich dzieło. Niestety nowy wieżowiec jaki projektują dla chińskiego miasta Wuhan nie powtórzy tego wyczynu.

Wuhan Greenland Center będzie miał 606 metrów wysokości i zostanie wybudowany za pięć lat. Budynek planowo będzie miał 300 tys. m2 powierzchni użytkowej, z czego 200 tys. będą zajmowały biura, 45 tys. pięciogwiazdkowy hotel, a 5 tys. prywatny klub, którego wnętrza będą wysokie na 27 metrów. Architekci chwalą się doskonałym rozwiązaniem aerodynamiki budynku. Ma on bryłę opartą na planie trójlistnej koninczyny. Zaokrąglone narożnik u szczytu spotykają się, ponieważ wieżowiec wraz z wysokością zwęża się.

Narożniki będą pokryte szkłem tworząc gładką powierzchnię, kontrastującą z chropowatym wrażeniem reszty urozmaiconej pionowymi podziałami utworzonymi przez załamania fasady. Ponadto, projektanci zapewniają o wysokich walorach użytkowych i ekologicznych proponowanej koncepcji budynku.

Jednak pytanie o odtwórczość projektu wyglądającego jak rozciągnięte w pionie Lilium Tower Zahy Hadid stawiają pewien cień nad najnowszym projektem Adrian Smith + Gordon Gill Architecture.

Autor: MD
Zdjęcia: dzięki uprzejmości Adrian Smith + Gordon Gill Architecture
Data publikacji: 19.07.2011 14:15

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!