archirama.pl

Jak dostać się na architekturę? Wszystko o studiach na architekturze

Studia na architekturze: Jak się dostać? Gdzie studiować architekturę? Ile trzeba mieć punktów z matury? Czy najtrudniej dostać się na architekturę w Warszawie? W końcu czy wybrać architekturę wnętrz, a może krajobrazu? Przeczytaj poradnik dla przyszłego studenta.

Zawód architekt

Wiesz, ile zarabia architekt? My sprawdziliśmy zarobki polskich architektów.

Fot: vierdrie/sxc.hu

Dla kogo architektura?

Studia na Politechnice na kierunku architektura i urbanistyka to mimo wszystko studia kładące nacisk na przedmioty ścisłe. Trzeba mieć pojęcie o matematyce, fizyce, konstrukcjach czy mechanice. Poszukuje się tu osób o niebanalnej wyobraźni, które potrafią łączyć technikę z ładnym i estetycznym wyglądem. Nie jest to kierunek dla ludzi uważających się za artystów, chodzących własnymi ścieżkami, ale mających umysł techniczny – dla tych poleca się na przykład grafikę komputerową. Dla typowych humanistów o artystycznej duszy, lubiących tworzyć, malować i mających wyobraźnię, odsyła się na kierunek znacznie lżejszy i przyjemniejszy - architekturę wnętrz. Z reguły jest on realizowany na ASP.


Oczywiście aby zacząć studia, tak samo trzeba wykazać się bardzo wysokim poziomem rysunku, ale jest to rysunek zupełnie inny niż ten wymagany na Wydział Architektury Politechniki. Ten musi być mniej techniczny, a bardziej artystyczny, musi bawić się barwą i wykazać wszechstronność kandydata w dziedzinie rysunku. Na maturze najważniejsze są przedmioty humanistyczne, a na studiach znacznie mniejszy nacisk kładzie się przedmioty ścisłe. Tu prym wiedzie historia sztuki, projektowanie czy rysunek i malarstwo. Warto dodać, że z dyplomem architekta wnętrz mamy znacznie ograniczone możliwości pracy. Musimy się specjalizować w projektowaniu wnętrz i designie, bo nie posiadamy uprawnień inżyniera.

Jak się dostać na architekturę?

Zacząć trzeba od tego - niestety same dobre chęci nie wystarczą aby dostać się na tak wymagający kierunek, jakim jest architektura i urbanistyka. Przede wszystkim trzeba przejść przez skomplikowany proces rekrutacji, który często bywa inny na każdej uczelni. Jednak wszystkie wydziały architektury wymagają od kandydatów zaawansowanych umiejętności rysunkowych oraz bardzo dobrego postrzegania przestrzeni, rozwiniętej wyobraźni i kreatywności.

Tych cech poszukuje się wśród kandydatów przez egzaminy wstępne. Warto tu zaznaczyć, że Wydział Architektury PW jest jedynym wydziałem w Polsce, który zostawia dowolność przy wyborze techniki rysunkowej podczas egzaminu. Pozostałe Politechniki wymagają aby był to tylko i wyłącznie ołówek. Również czas trwania egzaminu jest różny. Dla przykładu: na PW jest to tylko 1,5 h, a już na Politechnice Poznańskiej czy Krakowskiej aż 4 h. Dlatego składając papiery na daną politechnikę trzeba dokładnie zapoznać się ze sposobem rekrutacji i wymaganiami egzaminacyjnymi.

Oczywiście dodatkowe punkty zyskamy dzięki matematyce i językowi obcemu, zdanym na maturze. Są to jedyne przedmioty, które są wymagane przy rekrutacji. Trzeba dodać, że większe szanse mamy zdając je na poziomie rozszerzonym. Inne politechniki wymagają czasem dodatkowo zdanej fizyki czy innego przedmiotu ścisłego. Na PW wynik z matury stanowi ¼ całej punktacji. Pozostałe ¾ punktacji to wynik z egzaminu wstępnego składającego się z trzech etapów – rysunek z wyobraźni, zawierający dwa zadania (bryła, rysowanie z cytatu) oraz modelowanie.

Wydział Aarchitektury Politechniki Warszawskiej  ma do zaoferowania 80 miejsc na studia stacjonarne oraz 70 na studia niestacjonarne. Do rekrutacji przystępuje zawsze nie mniej niż 800 – 900 kandydatów. Był rok gdzie na listach można było zobaczyć przeszło 1100 nazwisk. Wynika z tego, że na jedno miejsce przypada czasem więcej niż 10 studentów. Na egzaminie można zdobyć max. 400 punktów. Bywa, że już 200 wystarczy żeby zostać studentem architektury na PW.

Dla ciekawości w ostatniej rekrutacji rekord punktowy wynosił 304 punkty. Statystyki przerażają, ale warto próbować. Warto dodać, że tylko PW oferuje studia w systemie 4 + 2. Pozostałe politechniki pozostały jeszcze przy systemie 3,5 + 1,5 (studia inżynierskie + studia mgr). Ponieważ przeważającą liczbę punktów z egzaminu zdobywa się z egzaminu warto się porządnie do niego przygotować. Niektórym wystarczy rok przygotowań inni potrzebują 2-3 lata. Sama Politechnika Warszawska prowadzi kursy przygotowawcze dla kandydatów. Pełno jest też szkół rysunku, które oferują pełne przeszkolenie z różnych technik rysunkowych i rozwiązują przykładowe egzaminy.

Studia na architekturze. Studenci radzą jak przetrwać

Kierunek jakby nie patrzeć ciężki, czaso i pracochłonny. Co zrobić żeby nie zwariować od nawału zajęć, zaliczeń, projektów? Studenci często zaznaczają, że sama systematyczność, która oczywiście pomaga, nie wystarczy. Tu potrzebny jest spryt i bardzo dobra organizacja – mówi Ola, studentka IV roku architektury i urbanistyki na WSEiZ. Dodaje, że na tym kierunku trzeba mieć strategię, wyselekcjonować najważniejsze przedmioty, te które najciężej zaliczyć i te które są nam najbardziej potrzebne, jak projektowanie czy historia architektury i do nich przyłożyć się przede wszystkim. Podtrzymuje stereotyp, że pierwszy rok to typowa eliminacja słabego ogniwa. Jednak nie nastawiajmy się na to, że kolejne semestry są dużo łatwiejsze, ale tu sprawę ułatwia większa wiedza na temat tego czego się spodziewać.

Jak twierdzi Marcin, również student WSEiZ, na tym kierunku bardzo ważna jest współpraca wśród studentów. Trzeba być pomocnym i lojalnym wobec siebie a to na pewno się zwróci. Samemu na tych studiach może być naprawdę ciężko. Najcięższe przedmioty, tych jest sporo. Studenci zaliczają tu przede wszystkim wszystkie rodzaje konstrukcji: stalowe, betonowe i drewniane. Studentka IV roku nie zapomni wyników egzaminu z mechaniki budowli, gdzie na liście osób które zdały egzamin było 6 nazwisk z blisko 100 osób zdających. Podobnie było z ćwiczeniami z tego przedmiotu, gdzie w gablocie przy sali Profesor zostawił karteczkę: Poszło strasznie, do zobaczenia za tydzień w tym samym składzie. Studenci WA PW stawiają na cierpliwość. Ważna jest walka o siebie, nie można dać się sprowokować, bo czasem o to profesorom chodzi. Ale jeżeli wykażemy zainteresowanie przedmiotem i będziemy aktywni, wtedy kiedy trzeba, to nie powinno być źle. Jednocześnie zaznaczają, że to nie znaczy, że studia są łatwe, wręcz przeciwnie.

Jarek z I roku studiów mgr WAPW zaznacza, że najważniejsze to nie dać się zwariować i mimo że studiom trzeba poświęcać dużo czasu, to trzeba mieć jakieś hobby, które zupełnie z tymi studiami związane nie jest. Wśród studentów jednoznaczna jest opinia, że warto podczas studiów odbyć praktyki i staże. Ułatwi nam to znalezienie pracy po studiach lub nawet w ich trakcie.

Pierwsza praca młodego architekta

Trudy włożone w to aby uzyskać dyplom architekta opłacają się w przyszłości. Po pierwsze nie ma większych trudności ze znalezieniem pracy – rynek potrzebuje młodych architektów, którzy mają świeży pogląd na to co się tworzy w architekturze. Płace architektów również zachęcają młodych do wykonywania tego zawodu. Jak wykazują ostatnie badania, średnio architekt zarabia około 4700 zł miesięcznie.

>>Ile zarabia architekt? Cała prawda o zarobkach polskich architektów

Jednak kolejne 25 proc. potrafi na miesiąc wyciągnąć przeszło 7000 zł! Oczywiście świeżo upieczony absolwent nie ma szans na takie zarobki, ale początkowa pensja 1500 zł również nie jest, bo architekt to zawód z perspektywą rozwoju, więc prawdopodobnie nasza pensja też będzie się rozwijać. Wśród studentów i absolwentów bardzo popularne są też prace na zlecenie, z których nawet student może mieć kilka tysięcy zł. od wykonanego zadania. Po drugie nic nie stoi na przeszkodzie założenia własnego biura projektowego czy graficznego.

A popyt na nie jest spory na naszym rynku. Co więcej jest bardzo duża dowolność tego, co będziemy robić po studiach. Możemy być grafikiem, projektantem wnętrz, mebli, możemy projektować założenia urbanistyczne, jak i różnego typu budynki od wieżowców aż po domy jednorodzinne. Pamiętajmy, że idąc do biura projektowego nie każą nam od razu zaprojektować wieżowca czy stworzyć kompletnej dokumentacji projektu od zera.

Na początku jest proces wdrażania: robimy tylko to co nam zlecą – poprawki do projektów, przy rysowanie rzutów, pomoc w tworzeniu ogólnej koncepcji. Niestety prawdą jest, że łatwiej znaleźć pracę po WA politechniki, przede wszystkim warszawskiej, a znacznie trudniej będąc studentem czy absolwentem prywatnej uczelni. Studenci często czują się przez to poszkodowani, ale zaznaczają że to motywuje ich do jeszcze większej pracy, bo wierzą że w architekturze decyduje portfolio i umiejętności a nie tylko dyplom Politechniki.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: vierdrie/sxc.hu
Data publikacji: 20.08.2012 14:48

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!