archirama.pl

Jak polska architektura czasów PRL-u prezentowała się na tle krajów zachodnich? Modernizm i architektura nowoczesna

Czy polscy architekci wyprzedzali kolegów z Europy Zachodniej? O polskiej architekturze nowoczesnej, najpiękniejszych bryłach i fasadach oraz modernistycznych projektach - Błażej Ciarkowski

Dworzec Centralny w Warszawie

Dworzec Centralny w Warszawie projektu Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka

Polska architektura nie miała szans by w pełni się rozwinąć, a nawet by dogonić kraje Europy zachodniej – tak powszechnie uważali mieszkańcy PRL. Polscy architekci udowodnili jednak swój ogromny potencjał do tworzenia nowoczesnej architektury.

Sytuacja polityczna i ekonomiczna w czasach PRL-u nie sprzyjały rozwojowi naszych architektów. Zaczęli oni szukać takich możliwości poza granicami kraju. Architekt Maciej Nowicki po odbyciu stażu we Francji u architekta Le Corbusiera, zaczął projektować w stylu modernistycznym. W połowie lat 40. projekt budynku dworca centralnego w Warszawie zwrócił uwagę całej Europy. Projekt przygotowali Arseniusz Romanowicz i Piotr Szymaniak, po podróżach badawczych do Francji, Belgii i Włoch zaprojektowali Dworzec Centralny w Warszawie. Idąc w ich ślady polscy architekci również zaczęli analizować architekturę krajów zachodnich. Dzięki takim podróżom w drugiej połowie lat 50. w Polsce powstał szereg godnych uwagi realizacji. 

W latach 60. do rozwoju polskiej architektury przyczyniły się liczne międzynarodowe konkursy architektoniczne. Jan Bogusławski i Bohdan Gniewski zdobyli I nagrodę w konkursie na gmach opery w Madrycie (1964), J. Bogusławski zrealizował też Teatr Narodowy w Budapeszcie; Andrzej Wejchert otrzymął I nagrodę w konkursie na projekt nowych gmachów dla uniwersytetu w Dublinie (1964); Jan Chmielewski, Janusz Kazubiński, Krzysztof Kuraś - I nagrodę w konkursie na projekt centrum miasta Espoo w Finlandii (1967)...
Zdobywając blisko 60 nagród w ciągu jednej dekady Polska zyskała uznanie w oczach przedstawicieli innych państw. Jeden z największych sukcesów to wyróżnienie warszawskiego Supersamu podczas Biennale w Soa Paulo w 1965 roku.
Na międzynarodowych konkursach polscy architekci mieli okazję zaprezentować w pełni swoje umiejętności, jednak nadal rzadko mieli okazje rozwinąć je w warunkach PRL-u.


VI wykład z cyklu Arch Modern poprowadzi dr Błażej Ciarkowski.
5 marca 2014, 18:00
Klubokawiarnia Owoce i Warzywa
ulica Traugutta 9, Łódź
wstęp wolny


Portal Archirama.pl jest patronem medialnym cyklu.

(J. Jedlińska)

Data publikacji: 4.03.2014 11:53

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!