Architektura
ARCHITEKTURA

Jak powstawała Filharmonia Szczecińska

  • Komentarze

Wnętrze Filharmonii Szczecińskiej. Album o współczesnej architekturze

Premiera albumu „4dimensionHarmony”

Fot: Radek Kurzaj

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na prezentację albumu „4dimensionHarmony”, dokumentującego historię Filharmonii Szczecińskiej

O lodowej górze, która wyrosła w Szczecinie, było głośno już kilka lat temu. Projekt Estudio Barozzi Veiga wywołał falę komentarzy. Nie brakowało głosów zachwytu, ale wyrazista bryła nie wszystkim się podobała. Obawiano się też, że finalny efekt będzie się różnił od wizualizacji. Po oddaniu budynku do użytku głosy krytyki ucichły, zwłaszcza, że budynek doczekał się entuzjastycznych recenzji i szeregu nagród. W tym – najbardziej prestiżowej w Europie nagrody im. Miesa van der Rohe.

O współczesnej architekturze

Co prawda o Filharmoni Szczecińskiej napisano już wiele, ale album „4dimensionHarmony” jest publikacją znacznie obszerniejszą od dotychczasowych. Tom zawiera przeszło 100 fotografii dokumentujących proces powstawania Filharmonii. Radek Kurzaj, autor zdjęć, spędził na placu budowy trzy lata. Fotoreportaż z budowy został dopełniony komentarzami muzyków, pracowników i mieszkańców Szczecina. Szata graficzna albumu nawiązuje do stylu budynku. Dominują czerń, biel i złoto. Grafika na okładce nawiązuje do charakterystycznego, wieloszczytowego dachu, zaś złociste karty pomiędzy rozdziałami do architektury wnętrz sali symfonicznej. a czarne pudełko, w którym schowany jest album – do sali kameralnej.

Spotkanie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

W warszawskim MSN 22 lutego odbędzie się spotkanie z twórcami albumu „4dimensionHarmony”. Oprócz Radka Kurzaja wezmą w nim udział Ewa Porębska. autorka wstępu, architekt i redaktor naczelna  magazynu „Architektura Murator” a także Dorota Serwa dyrektor generalna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Dyskusję poprowadzi Grzegorz Piątek, publicysta i krytyk architektury.


Premiera albumu „4dimensionHarmony”
22 lutego, godz. 18:00
Muzeum Sztuki Nowoczesnej
ul. Pańska 3, Warszawa

przeczytaj rowniez
Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: Radek Kurzaj
Data publikacji: 16.02.2016 13:24
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.