O lodowej górze, która wyrosła w Szczecinie, było głośno już kilka lat temu. Projekt Estudio Barozzi Veiga wywołał falę komentarzy. Nie brakowało głosów zachwytu, ale wyrazista bryła nie wszystkim się podobała. Obawiano się też, że finalny efekt będzie się różnił od wizualizacji. Po oddaniu budynku do użytku głosy krytyki ucichły, zwłaszcza, że budynek doczekał się entuzjastycznych recenzji i szeregu nagród. W tym – najbardziej prestiżowej w Europie nagrody im. Miesa van der Rohe.
O współczesnej architekturze
Co prawda o Filharmoni Szczecińskiej napisano już wiele, ale album „4dimensionHarmony” jest publikacją znacznie obszerniejszą od dotychczasowych. Tom zawiera przeszło 100 fotografii dokumentujących proces powstawania Filharmonii. Radek Kurzaj, autor zdjęć, spędził na placu budowy trzy lata. Fotoreportaż z budowy został dopełniony komentarzami muzyków, pracowników i mieszkańców Szczecina. Szata graficzna albumu nawiązuje do stylu budynku. Dominują czerń, biel i złoto. Grafika na okładce nawiązuje do charakterystycznego, wieloszczytowego dachu, zaś złociste karty pomiędzy rozdziałami do architektury wnętrz sali symfonicznej. a czarne pudełko, w którym schowany jest album – do sali kameralnej.
Spotkanie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej
W warszawskim MSN 22 lutego odbędzie się spotkanie z twórcami albumu „4dimensionHarmony”. Oprócz Radka Kurzaja wezmą w nim udział Ewa Porębska. autorka wstępu, architekt i redaktor naczelna magazynu „Architektura Murator” a także Dorota Serwa dyrektor generalna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Dyskusję poprowadzi Grzegorz Piątek, publicysta i krytyk architektury.
Premiera albumu „4dimensionHarmony”
22 lutego, godz. 18:00
Muzeum Sztuki Nowoczesnej
ul. Pańska 3, Warszawa