Architektura
ARCHITEKTURA
ZAHA HADID. Zobacz jak tworzono najbardziej skomplikowaną konstrukcję na świecie!

NOWY PROJEKT ZAHY HADID. Jak wybudować najbardziej skomplikowany most na świecie? Budowa Mostu w Abu Dabi [ZDJĘCIA]

 • Komentarze

Nad budową najbardziej skomplikowanej konstrukcji na świecie czuwały setki robotników i konstruktorów

Nad budową najbardziej skomplikowanej konstrukcji na świecie czuwały setki robotników i konstruktorów

Fot: © Courtesy of Abu Dhabi Municipality
 • Nad budową najbardziej skomplikowanej konstrukcji na świecie czuwały setki robotników i konstruktorów
 • Podczas budowy mostu zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania konstruktorskie i budowlane
 • Różne rodzaje maszyn budowlanych, setki ludzi i ciągłe wyliczenia sprawdzające wytrzymałość konstrukcji
 • Falowana konstrukcja sprawiła niemałe problemy ekipom budowlanym. Jednak ostatecznie wszystkim udało się zaradzić
 • Betonowa i stalowa konstrukcja mostu w Abu Dabi wymagała nie lada pomysłowości ekipy konstruktorskiej
 • Kształt mostu ma odzwierciedlać wydmy pustyni
 • Ostatecznie most został oddany do użytku po prawie 8 latach. Konstruktorzy zapewniają, że można po nim jeździć bez obaw
 • Zaha Hadid zaprojektowała most, który ma bić kolejne rekordy w świecie architektury, znowu jej się udało spełnić ten cel
 • Koncepcji kształtu mostu było wiele
 • Niepowtarzalne podświetlenie mostu jeszcze lepiej podkreśla wyjątkowość konstrukcji

Na świecie pełno jest najdłuższych i najwyższych mostów. Jednak Zaha Hadid postanowiła zaprojektować most najbardziej skomplikowany konstrukcyjnie. Zobacz zdjęcia z budowy mostu Sheikh Zayed w Abu Dhabi!

Najbardziej skomplikowany most świata

Biuro Zahy Hadid słynie ze skomplikowanych i niepowtarzalnych rozwiązań architektonicznych. Jednak tym razem projektantka pobiła kolejny rekord. Zaprojektowała najbardziej skomplikowany konstrukcyjnie most na świecie. Jego budowa przeciągała się w czasie i przekraczała fundusze. Budowa mostu rozpoczęła się już w 2003 roku, jednak zakończyła się dopiero 25 listopada 2010 roku. Oficjalny koszt inwestycji to przeszło 226 milionów dolarów! Więc można powiedzieć, że tu pobito również mały rekord. Most liczy 842 metry długości i 64 metry wysokości. Jest skupiskiem sinusoidalnych kształtów i niepowtarzalnych zagięć mających odzwierciedlać wydmy pustyni.

>> Oto najlepsze mosty w Polsce !

Stal, beton i tysiące obliczeń

Prac budowlanych podjęła się firma Buckland & Taylor Ltd, z siedziba w Kanadzie. Według konstruktora most zaprojektowany przez biuro Zaha Hadid Architects to most, który (prawie) nie mógł być zbudowany. Most to przede wszystkim stalowa konstrukcja oraz betonowe filary. Konstrukcja mostu składa się z 11 przęseł o trzech łuków. Wykorzystano tu sprężone dźwigary oparte na skrzynkowych łożyskach. Ta konstrukcja utrzymuje betonowe filary i stalowe łuki. Z kolei stalowe łuki zostały połączone z odpowiednimi filarami mającymi przenosić obciążenia z fundamentów. Cała konstrukcja jest unikatowa i nie spotkamy jej na żadnym innym moście świata. Prace budowlane poprzedzone były licznymi obliczeniami obciążeń, efektów sił, reakcji, czy wyników sprężystości ( most jest cały czas w ruchu). Można tu wymieniać wiele fachowych pomiarów i wyników, ale jedno jest pewne konstruktorzy wykorzystali podczas projektowania konstrukcji wszystkie swoje umiejętności. Każdy etap budowy analizowany był kilka razy i następna kilka sprawdzany. Wszystko to spowodowało, że budowa mostu trwała prawie 8 lat. Jednak użytkownicy mostu są zapewniani, że most jest zbudowany solidnie i nie powinny pojawiać się większe problemy.

Nie tylko konstrukcja, ale także niepowtarzalne oświetlenie

Skomplikowana konstrukcja to nie całe piękno tego mostu. Spektakularne jest także jego oświetlenie, nad którym pracowała firma  Rogier van der Heide. Efekt ich pracy widoczny jest przede wszystkim w nocy kiedy to cała skomplikowana konstrukcja mostu zostaje oświetlona wyrazistymi kolorami. Kolory umijętnie podkreślaja najważniejsze fragmenty konstrukcji mostu.

>> Zobacz najdłuższe i najwyższe mosty świata!

Dzięki pracy i umiejętnościom biur konstrukcyjnych powstał najbardziej skomplikowany konstrukcyjnie most na świecie. W tym momencie można stwierdzić, że przed architektami nie ma już żadnych ograniczeń. Mogą projektować co i jak chcą. Na przykładzie mostu Sheikh Zayed widzimy, że kreowanie wyrazistego i niepowtarzalnego kształtu jest możliwe.

przeczytaj rowniez
Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Study drawings © Zaha Hadid Architects, Render © Zaha Hadid Architects, © Courtesy of Abu Dhabi Municipality, © Christian Richters
Data publikacji: 28.08.2012 12:09
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.