archirama.pl

Jak wygląda architektura współczesna Nowej Zelandii? Biblioteka i centrum miejskie w Birkenhead

Koncepcja bryły biblioteki powstała w wyniku analizy otoczenia, a dokładniej istniejących na miejscu, starych drzew. Intencją architektów z nowozelandzkiej pracowni architektonicznej Archoffice było stworzenie architektury współczesnej, która harmonizowała będzie z otaczającą zielenią. Architekci chcieli, aby wędrujące pomiędzy drzewami światło subtelnie zmieniało się w ciągu dnia, a nocą budynek był transparentny

Biblioteka i centrum miejskie w Nowej Zelandii

Biblioteka i centrum miejskie w Nowej Zelandii

Fot: http://www.archoffice.co.nz/

Współczesna architektura i recykling

Zaprojektowana przez pracownię architektoniczną Archoffice bryła mieści bibliotekę i centrum kultury miasta Birkenhead w Nowej Zelandii. Współczesna architektura budynku charakteryzuje się prostymi, czytelnymi formami. Obiekt ma 2600 mkw. Konstrukcja składa się z elementów prefabrykowanych, które tworzą strop piwnicy i parteru. Struktura wspiera stalową ramę na belkach nośnych. Budynek wyposażony jest w miejsca parkingowe na 31 samochodów.

Już na etapie koncepcyjnym architekci zadbali, by bryła była tania w budowie. Elementy konstrukcyjne zaprojektowano w sposób nieskomplikowany i konwencjonalny, natomiast materiały wykończeniowe wybrano tak, aby były łatwo dostępne i proste w obróbce. W dodatku, aż 94% pozostałości po okresie budowania obiektu zostało poddane recyklingowi. Czyż nie taka powinna być architektura współczesna?

Prosta konstrukcja pozwala na więcej

Budynek położony jest w wyjątkowej lokalizacji, na eksponującym go podwyższeniu. Przy prostej konstrukcji architekci mogli pozwolić sobie na odrobinę fantazji jeśli chodzi o kształtowanie elewacji, np. rzeźbiarskich żeber, które najlepiej prezentują się od strony ulicy. Każde żebro zmienia swój kształt w innym miejscu. Wszystkie razem tworzą linię, która  załamuje całą elewację. Efekt zmienia się w zależności od oswietlenia, kiedy cień drewnianych paneli przesuwa się po elewacji. W ten sposób przełamano monotonię długiej, prostej ściany.  Żebra wykonano z solidnego i wysokiego drewna. Jest to laminowane, tropikalne drewno, z amerykańskiego drzewa, zwane purple heart. Mimo nazwy kojarzącej się z purpurą, drewno jest jasnego koloru, ciemnieje natomiast z wiekiem.

Innym drewnem jakiego użyto do budowy fasady jest żółty cedr z Alaski. Wnętrze i południową fasadę obiektu zdobią, wycięte przez laser, perforowane arkusze metalu pomalowane na biało. Perforowane panele można usunąć ze ściany, w razie potrzeby ich czyszczenia lub wymiany. We wnętrzu, na suficie, panele służą nie tylko jako ozdoba, ale również jako wyciągi powietrza dla wentylatorów oddymiających. Szczeliny pionowe wypełnione są na przemian zielonym i niebieskim szkłem. Cegły z gliny, z których powstały ściany pochodzą ze starego obiektu, który stał niegdyś w tym miejscu. Prefabrykowane wzorzyste panele na południowej (ogniowej) elewacji zainstalowane są w taki sposób, żeby kontynuować poczucie lekkości i przejrzystości obiektu.

Milena Glinojecka

Zdjęcia: http://www.archoffice.co.nz/
Data publikacji: 10.07.2014 10:41

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!