archirama.pl

Jak wygląda Warszawa przyszłości? Wykorzystanie światła słonecznego, czyli „Reflex” zwycięskim projektem w konkursie BMW/URBAN/TRANSFORMS

W schematycznej współczesnej architekturze przestrzeni miejskiej czas na zmianę! Projekty, które wyróżniono podczas konkursu BMW/URBAN/TRANSFORMS zachęcają do nowego, świeżego spojrzenia na wykorzystanie niebanalnej architektury wnętrz oraz miejsc użyteczności publicznej w codziennym życiu. Wystawa potrwa jeszcze niecałe dwa tygodnie, dlatego warto ją odwiedzić w najbliższym czasie.

Wystwa konkursowa BMW/URBAN/TRANSFORMS prezentuje najciekawsze projekty
Fot: BMW

„Reflex”: nowe spojrzenie na architekturę wnętrz

Zwycięski projekt to, można powiedzieć, odbity promień słonecznego światła. Projekt, którego nazwa to właśnie „Reflex” wykorzystuje inspiracje jego załamaniami i innymi efektami związanymi z oświetleniem pomieszczeń. Jak mówi jego autorka, Joanna Piaścik: - Inspiracją do powstania tego projektu jest moje własne doświadczenie. Mieszkałam w mieszkaniu z oknami skierowanymi tylko na wschód, gdzie słońce zaglądało tylko rano, najpóźniej do godzin południowych. Pamiętam dokładnie ten moment, gdy w godzinach popołudniowych słońce wpadało jeszcze raz do mieszkania na krótki moment odbite od okien w przeciwległym budynku. Od tamtego czasu podąża za mną idea wykorzystania światła odbitego.

Wystawa współczesnej architektury w Fabryce Norblina

Warszawa i dawna Fabryka Norblina przy ulicy Żelaznej kojarzy się raczej z miejscem ponurym. A jednak to właśnie tam można podziwiać projekty designerów, które zwyciężyły w konkursie BMW/URBAN/TRANSFORMS. Zabytkowa industrialna przestrzeń została na potrzeby konkursowej wystawy przekształcona w otwarty dla mieszkańców Warszawy ogród – tereny zielone w samym centrum miasta. Na wystawie można oglądać nie tylko zwycięski „Reflex” lecz także inne projekty, takie jak: „Sygnalizacja nocnych przystanków na żądanie”, „Rezerwat”, „Baza oaza”, „Mori”, „Światłoterapia”, „Jedz miasto!”.

Firma BMW ocenia pomysły na architekturę wnętrz

Zwycięski projekt został oczywiście nagrodzony. Jego autorka, Joanna Piaścik, otrzymała nagrodę w wysokości dziesięciu tysięcy złotych. Jednak, jak sama przyznaje, nie ta nagroda jest dla niej najcenniejsza. O wiele bardziej interesująca jest bowiem możliwość zrealizowania swojego projektu, którą do wysokości stu tysięcy złotych sfinansuje marka BMW.
Wygranie konkursu nie było sprawą łatwą, ponieważ zgłosiło się do niego bardzo wielu designerów, którzy dostarczyli do firmy BMW aż 140 projektów. Najlepsze prace wykorzystujące nowe pomysły na architekturę wnętrz oceniało profesjonalne jury, w którego skład weszli organizatorzy konkursu: Firma BMW i Fundacja Bęc Zmiana. W jego skład weszli: Aleksandra Wasilkowska, Bogna Świątkowska, Edwin Bendyk, Grzegorz Piątek oraz członek honorowy jury Reinier de Graaf – główny architekt i partner w słynnym biurze projektowym OMA.Wystawa BMW/URBAN/TRANSFORMS : do 5 sierpnia 2014.
Miasto i Ogród, ul. Żelazna 51/53 (dawna Fabryka Norblina).
Wstęp wolny.
Organizator: BMW Group Polska
Współorganizator: Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana
Patronat: SARP – Oddział Warszawa
Patroni medialni: Bryła.pl, Architektura - murator, Futu, Rzut, K MAG, Design Alive, Label, Radio PIN – program BIZON.

Autor: BMW
Zdjęcia: BMW
Data publikacji: 23.07.2014 10:59

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!