Architektura
ARCHITEKTURA

Jak zmieścić park koło dworca kolejowego? Seul Skygarden

  • Komentarze

Nowy park w Seulu jak High Line. Współczesna architektura krajobrazu z Korei

W Seulu na nieużywanej estkadzie ma powstać nowy park - lokalna wersja nowojorskiego High Line

Fot: www.mvrdv.nl

Zatłoczone centrum azjatyckiej metropolii, obok dworzec kolejowy i autostrada. MVRDV proponuje budowę kilometrowego parku

Wieżowce i zrównoważony rozwój

Wstęgowy park High Line to jedna z najnowszych atrakcji Nowego Jorku. Jak się właśnie okazało, to także wzór do naśladowania. Zatłoczone metropolie Dalekiego Wschodu pełne są wieżowców, ale na zieleń nie zostało już wiele miejsca. Stąd rosnące zainteresowanie zielonymi ścianami, ogrodami na dachach i innymi nietypowymi rozwiązaniami, które mogą na powrót wprowadzić zieleń do miasta.
Seul to miasto-moloch, liczące dziesięć milionów mieszkańców, zaś cała aglomeracja zamieszkiwana jest przez dwadzieścia pięć milionów osób. To więcej niż połowa populacji Polski. Taka skala sprawia, że miasto ma poważne problemy z zanieczyszczeniem powietrza czy transportem. Koreańczycy zdecydowali się na odważne rozwiązania. Zamiast poszerzać prowadzące do centrum drogi, zdecydowali się je zabudować. Przynajmniej niektóre. W 2005 zakończono ważny projekt rewitalizacyjny, przywracając miastu zabudowaną kilkadziesiąt lat temu rzekę Cheonggyecheon.  W latach 50. XX wieku zapadła decyzja o budowie estakady na odcinku pięciu kilometrów w centrum miasta. Na obu brzegach i ponad wodą powstały jezdnie. Likwidacja estakady była trudnym przedsięwzięciem, ale przyniosła efekty. W mieście nie tylko pojawiła się potrzebna przestrzeń publiczna, ale też poprawiła się jakość powietrza i spadła średnia temperatura. Władze miasta zdecydowały o kontnuowaniu polityki.

MVRDV projektuje park

Seul Skygarden to przygotowana przez holenderską pracownię architektoniczną MVRDV propozycja zagospodarowania nieczynnej estakady przy dworcu kolejowym. Na miejscu drogi ma powstać park długości 938 metrów i powierzchni ok. 9500 mkw. Estakada o wysokości 17 metrów została zamknięta dla ruchu samochodowego w 2009 roku. Już wkrótce miałaby się zmienić w teren zielony. Holenderscy projektanci zaprojektowali przestrzeń wypełnioną roślinami. Proponują posadzenie 254 gatunków drzew, krzewów i kwiatów. Kolekcja ma przedstawiać bogactwo koreańskiej flory.
W parku znaleźć się mają także liczne meble miejskie i pawilony ogrodowe, herbaciarnie, targowiska i przestrzenie do zabawy dla dzieci.
Założenie linearnego parku ma być jednym z kroków do poprawy jakości miejskiej przestrzeni. W przyszłości powstać mogłyby w sąsiedztwie ogrody satelickie, łączące się z zielenią na wiadukcie.

Konkurs architektoniczny

Nagrodzona w konkursie koncepcja została przygotowana przez pracownię MVRDV wraz z ekspertami z innych dziedzin, w tym Benem Kuipersem, architektem krajobrazu z Holandii, zespołami Droog i DMP i innymi. Władze Seulu planują zakończyć prace do 2017 roku.

przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: www.mvrdv.nl
Data publikacji: 13.05.2015 16:51
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.