archirama.pl

Jakie domy jednorodzinne projektują w Bułgarii? Bryła autorstwa I/O

The Slight Slope Long House to projekt horyzontalnego domu jednorodzinnego wykonany w bułgarskiej pracowni architektonicznej I/O Architects. Bryła charakteryzuje się podłużnym kształtem i lekko nachylonym narożnikiem, od którego powstała nazwa obiektu

Dom jednorodzinny The Slight Slope Long House w Bułgarii

Dom jednorodzinny The Slight Slope Long House w Bułgarii

Fot: I/O Architects

Architektura w Bułgarii. Dom na zboczu

Budynek The Slight Slope Long House znajduje się w Targovishte w Bułgarii. Jest to elegancki dom jednorodzinny z dużym salonem, częścią jadalną i domowym biurem. Wewnątrz znajduje się sypialnia dla mieszkańców i dwie sypialnie gościnne. W budynku znajduje się również garaż, wyposażony w 3 miejsca parkingowe. Horyzontalna forma domu ustawiona jest bardzo korzystnie względem słońca. Powierzchnia całkowita obiektu to 672 mkw, zaś powierzchnia działki, na której się znajduje to 6970 mkw.

Okolica domu, a zwłaszcza jego najbliższe otoczenie, przypomina widownię antycznego teatru – działka pochylona jest do wewnątrz. To nachylenie terenu przyczyniło się do powstania skosu w prawej części elewacji frontowej. To najbardziej charakterystyczny fragment tej architektury współczesnej. W tym miejscu zlokalizowano pomieszczenia, których wysokość zmienia się wraz ze stopniem prywatności. Na skośny element architektoniczny można wejść jak na taras, ponieważ składa się on ze stopni – wygląda jak rozciągnięte schody. Przy pierwszym stopniu znajduje się wejście do domu. Na równoległej elewacji zlokalizowano wjazd do garażu.

Amfilada w wersji współczesnej

Na lewo od wejścia do domu znajduje się szereg pomieszczeń przypominających amfiladę. Wejście główne prowadzi do salonu dziennego z jadalnią i skrzętnie ukrytą kuchnią. W kuchni znajduje się również zejscie do garażu i spiżarni. Z salonu przechodzimy do biura, które zlokalizowane jest 4 stopnie wyżej. Z biura przechodzi się do dużej garderoby, a z niej do sypialni głównej połączonej z łazienką. Biuro wyposażone jest również w wyjście na taras.

Na prawo od wejścia natomiast zlokalizowane są dwa biegi schodów - jedej z nich prowadzi do garażu, zaś drugi na wyższą kondygnację. Na piętrze znajduje się hol i wejścia do łazienki, pralni i dwóch mniejszych sypialni. Ze szczytowego pomieszczenia (sypialnia) można się dostać na wspomniany wcześniej, charakterystyczny taras ze stopniami. Cała elewacja frontowa jest wypełniona przeszkleniami w czarnych oprawach okiennych. Przed promieniami słonecznymi ochronić mogę jedynie zasłony z jasnego materiału.

Milena Glinojecka

Zdjęcia: I/O Architects
Data publikacji: 10.02.2015 13:39

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!