archirama.pl

Jakie prędkości osiągają najszybsze windy w wieżowcach świata?

Wieżowce oferują nie tylko piękne widoki i niezwykłą architekturę. Architekci dbają także o to by bryły budynków błyskawicznie transportowały ludzi na najwyższe piętra. Zobaczcie ranking prędkości najszybszych na świecie wind w wieżowcach. Zdjęcia wieżowców!

Architektura na świecie – zobacz wieżowce z najszybszymi windami na świecie. W których bryłach najszybciej można dojechać na szczyt

Miejsce 3 winda w wieżowcu Burj Khalifa  w Dubaju 

Fot: Axel Schmies

Wieżowce o wysokości kilkuset metrów musza zapewniać ludziom szybki transport na najwyższe kondygnacje. Windy montowane w niektórych bryłach są w stanie w mgnieniu oka dowieźć pasażerów kilkadziesiąt pięter wyżej. Zobaczcie jak architektura radzi sobie z takimi wysokościami.

Architektura – najszybsze windy w wieżowcach świata. Zobacz jak szybkie urządzenia zamontowali architekci w wieżowcach

Miejsce piąte najszybsze windy w wieżowcach

Ostanie miejsce w rankingu zajmuje wieżowiec Jin Mao Tower zaprojektowany przez architektów z pracowni Skidmore, Owings oraz Merrill LLP. Zlokalizowana w Szanghaju bryła o wysokości 421 metrów ma m.in. dwie ekspresowe windy marki Mitsubishi, które w ciągu 45 sekund transportują z poziomu piwnicy. Oznacza to, że windy osiągają prędkość 546 m/min. bądź 32,8 km/h

Miejsce czwarte - architektura wieżowców z najszybszymi windami

O oczko wyżej uplasowała się amerykańska architektura i wieżowiec (344 m wysokości) John Hancock Center w Chicago zaprojektowany przez architektów ze Skidmore, Owings and Merrill LLP. Warto dodać, że jest to jedyny w rankingu wieżowiec zlokalizowany poza Azją. W architekturę bryły włączono najszybsze w USA windy marki Otis, które wiozą ludzi na 94 piętro z prędkością 549 metrów na minutę, czyli 33 km/h. Na taras widokowy można także dostać sie po schodach pokonując 1632 stopnie.

Miejsce trzecie zajmuje kilka wieżowców

Miejsce trzecie w rankingu zajmują równorzędnie 4 wieżowce.

Jednym z nich jest Burj Khalifa w Dubaju o wysokości 829 metrów to architektura z portfolio architektów pracowni Skidmore, Owings i Merrill LLP. Wieżowiec ma zainstalowane najszybsze na świecie dwupoziomowe windy marki Otis, które transportują pasażerów na najdłuższy na świecie odcinek, jaki obecnie są w stanie pokonać windy – czyli 504 metry – znajdujące się na najwyżej na świecie położonym przystanku na wysokości 638 metrów. Windy osiągają prędkość 600 m/min, czyli 36 km/h     

Taką samą prędkość osiągają windy marki Mitsubishi zamontowane w wieżowcu Sunshine 60 Building w Tokio.  W architekturę projektu autorstwa architektów z pracowni Mitsubishi Estate Co wkomponowano w sumie 40 wind ale tylko jedna zabiera pasażerów na ostatnie 60 piętro z prędkością 36 km/h. Kiedy pogoda dopisuje w punktu obserwacyjnego można podziwiać krajobraz na odległość 100 km.

Shanghai Word Financial Center o wysokości 492 m zlokalizowany w Szanghaju to kolejny wieżowiec, którego windy marki ThyssenKrupposiągają prędkość  600 m/min, czyli 36 km/h. Wieżowiec powstał na deskach pracowni Kohn Pedersen Fox; East China Architectural Design & Research Institute Co. Ltd. Cztery dwupoziomowe windy zabierają pasażerów do podniebnego lobby usytuowanego na wysokości 240 metrów.

China World Trade Center Tower III w Pekinie ma wysokość 330 metrów a za jej architekturę odpowiedzialni są architekci ze Skidmore, Owings and Merrill LLP. Cztery szybkobieżne windy wyprodukowane przez markę Schindler zabierają pasażerów do hotelowego lobby ulokowanego na 72 piętrze z prędkością 36 km/h. Prędkość 600 m/min windy osiągają w 11 sekund.

Miejsce drugie

Miejsce drugie należy do wieżowca Yokohama Landmark Tower w japońskim mieście Yokohama. Wieżowiec autorstwa architektów z The Stubbins Associates, Inc.; Mitsubishi Estate Co. O wysokości 296 m ma zamontowanych 79 najszybszych w Japonii wind marki Mitsubishi, które osiągają prędkość 750 m/min czyli 45 km/h! Oznacza to, że podróż z drugiego piętra na 69 piętro zajmuje jedynie 40 sekund.

Miejsce pierwsze! Architektura - wieżowiec z najszybszą windą na świecie

Zwycięzcą rankingu są windy marki Toshiba zamontowane w wieżowcu Taipei 101 w Tajwanie.  Zaprojektowany przez architektów z pracowni C.Y. Lee & Partners wieżowiec ma dwie tak szybkobieżne windy, które osiągają prędkość 1010 m/min, czyli 60 km/h! Obydwie windy w budynku kosztowały ponad 2 mln dolarów.

Raport przygotowała firma Emporis.

Autor: Filip Pabjas
Zdjęcia: Axel Schmies, Thierry Beauvir, Mathias Beinling, Igor Butyrskii, ThyssenKrupp Elevator AG, Chris Jongkind, Royce Douglas, Michael Bär, Daniel Shih
Data publikacji: 23.01.2013 18:10

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!