Architektura
ARCHITEKTURA
James Bond o architekturze

Co zobaczyć w Londynie. James Bond oprowadza po Londynie. Zobacz, które budynki zagrały rolę w Skyfall

 • Komentarze

Muzeum Narodowe w Londynie

Projekt architekta Wiliama Wilkinsa został ukończony w 1838 roku

 
Fot: Mike Peel/wikimedia
 • Muzeum Narodowe w Londynie
 • Greenwich
 • Greenwich
 • Hagia Sofia
 • Hagia Sofia
 • Old Royal Naval College
 • Vauxhall Bridge

Londyn. Co zobaczyć w Londynie. Daniel Craig w nowym filmie o Jamesie Bondzie to nie tylko dzielny agent jej Królewskiej Mości. Jest też przewodnikiem po wielu ciekawych budynkach i lokalizacjach. James Bond przewodnikiem? Zobaczcie sami.

Co zobaczyć w Lonynie. Londyn. Jakie lokalizacje pojawiają się w filnie Sky Fall o Jamesie Bondzie? Wśród krytyków krąży opinia, że Skyfall to najbardziej brytyjski z filmów o agencie 007. Coś w tym jest, przynajmniej pod względem architektury. Widzowie dostają przegląd najciekawszych obiektów brytyjskiej architektury. Oto krótka lista obiektów, które w ostatnim filmie z serii o Jamesie Bondzie dostały role:

Londyn. Obserwatorium w Greenwich

Do roku 1984 właśnie przez budynek obserwatorium, mieszczący się w dzielnicy Londynu, przebiegał południk zerowy. Po dokładnych analizach siatki kartograficznej Ministerstwo Obrony Stanów Zjednoczonych doszło do wniosku, że należy ją poprawić. Południk zerowy został więc przesunięty o 102 metry na wschód.

Co zobaczyć w Londynie. Old Royal Naval College

Znajduje się na liście UNESCO. Zespół budynków mieszczący się w dzielnicy Londynu  Greenwich został zaprojektowany przez Christophera Wrena jako Królewski Szpitala dla marynarzy w Greenwich. Wybudowany w latach 1696 i 1712 szpital został zamknięty w 1869 roku i przeznaczony na cele szkoleniowe dla oficerów marynarki wojennej. Obecnie część budynków przeznaczonych jest do zwiedzania.

Co zobaczyćw Londynie. National Gallery

Gmach mieści się pomiędzy północną częścią Trafalgar Square i Orange Street. Projekt architekta Wiliama Wilkinsa został ukończony w 1838 roku, jednak od tamtego czasu budynek był czterokrotnie powiększany. Jego znaczenie dla kultury rosło wraz z rozbudową kolekcji dzieł sztuki. Obecnie składa się na nią 2300 dzieł malarstwa, głównie zachodnioeuropejskiego. Główna ekspozycja dostępna jest dla zwiedzających bezpłatnie.

Londyn. Vauxhall Bridge

Stalowy most na Tamizie, położony pomiędzy mostami Lambeth Bridge i Grosvernor Bridge.

Zaprojektowana przez Alexandra Binniego konstrukcja ma 247 metrów długości i 24 metry szerokości. Most został oddany w 1906 roku i był pierwszą przeprawa w Londynie, po której mogły poruszać się tramwaje. Obecnie w pobliżu jego południowego końca znajduje siedziba MI6, czyli centrala brytyjskiego wywiadu.

Hagia Sofia

Choć nie mieści się w Londynie, ale w Stambule, nie sposób nie wspomnieć o monumentalnej świątyni, która przez krytyków jest uważana za najwspanialszy obiekt architektury i budownictwa całego pierwszego tysiąclecia naszej ery.

Bryła kościoła łączy w sobie cechy bazyliki i budowli na planie. Ma wymiary 71 na 77 metrów. Centralna część nawy środkowej przykrywa kopuła (średnica podstawy wynosi 31,2 na krótszej i 32,8 m na dłuższej osi). Wysokość od posadzki do najwyższego punktu kopuły to 55,6 m. Do budowy świątynia użyto wiele drogich materiałów. Posadzki wykonano z ciemnoszarego marmuru, kolumny z zielonego.

W Skyfall wysadzają centralę MI6

przeczytaj rowniez
Autor: mjc
Zdjęcia: wikimedia, Wikipedia, Mike Peel/wikimedia
Data publikacji: 10.06.2013 14:07
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.