archirama.pl

Japońskie przedszkole w Nagahamie od Archivision pokazuje klasę

Kolejna porcja zaskakującej architektury z kraju kwitnącej wiśni – architekci z japońskiego biura Archivision postawili na kolor i zabawę światłem w swoim przedszkolu Leimond Nursery School w Nagahama, w prefekturze Shiga. W miejscu nazywanym przez projektantów domem światła nie mam miejsca na nudę! A kiedy narozrabiasz nie pójdziesz do kąta – posadzą Cię na ławce po sufitem

Archivision Leimond Nursery School Nagahama Shiga Japonia

Czy tak powinny wyglądać przedszkola i żłobki na całym świecie?

Fot: dzięki uprzejmości Archivision

Japońska architektura przedszkoli i żłobków, podobnie jak w Polsce, nie jest zazwyczaj żadnym powodem do dumy czy podziwu. Tym bardziej rzuca się w oczy inwestycja zaprojektowana przez Archivision dla dzieci z Nagahamy w prefekturze Shiga.

Z zewnątrz od razu zauważymy charakterystyczny dach z piramidalnymi świetlikami à la Casa das Histórias autorstwa Eduardo Souto de Moura. Projektanci stwierdzili, że nie ma sensu odwoływać się do mało charakterystycznego otoczenia przedmieścia i postawili na ikoniczność. Poszarpana, biała bryła dachu spoczywa na ciepłym, okrytym drewnem przyziemiu, które podziurawiono wielkimi przeszkleniami. Parterowy budynek otacza skromne podwórze do zabaw na świeżym powietrzu, tak różne od naszych placów zabaw, że ma się wrażenie, że przedszkole nadal jest w stanie robót wykończeniowych.

Wewnątrz japońscy architekci z Archivision odeszli od klasycznej idei podziału na zamknięte klasy. Przestrzenie są otwarte, zaznaczone delikatnie ścianami z wielkimi otworami. Szerokie korytarze sprzyjają dziecięcej bieganinie albo zabawie w berka. W szeroko otwartych klasach umiejscowiono duże, niskie stoły idealne do tworzenia malarstwa abstrakcyjnego świecówkami. Sprzyja temu również duża ilość światła wpadająca przez ogromne okna i charakterystyczne świetliki oraz pastelowe barwy ścian. Pozostałe, podobnie jak podłoga, wyłożone są jasnym drewnem.

Specjaliści z Archivision wzięli również pod uwagę specyficzne potrzeby większości przyszłych użytkowników. Skala mebli jest dopasowana do wysokości dzieci, dlatego wreszcie nie czują się jak Guliwer w krainie olbrzymów. Wszystkie te zabiegi sprawiają, że wnętrze nastraja maluchy pozytywnie każdego dnia, nawet gdy na zewnątrz pogoda jest kapryśna. Przyjazność jest niezwykle ważna również ze względu na wiek najmłodszych pupili szkoły – są to jeszcze niemowlęta, dla których nieskomplikowane pomieszczenia są łatwiejsze do zaakceptowania.

Patrząc na architekturę Leimond Nursery School od Archvision ciągle jednak mamy wrażenie, że nasze rodzime przedszkola powinny iść do kąta.

Autor: MD
Zdjęcia: dzięki uprzejmości Archivision
Data publikacji: 12.09.2011 13:15

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!