Architektura
ARCHITEKTURA
Światło we wnętrzu domu

Kameralna willa projekt i arnżacja. Wpuścić światło do wnętrza domu [ZDJĘCIA]

 • Komentarze

Nowoczesny Dom. Prawie jak dom kostka 9

Nowoczesny dom z nieszablonową bryłą. Dobry pomysł na aranżację starego domu kostka? 

Fot: KMA Kabarowski Misiura Architekci
 • Nowoczesny Dom. Prawie jak dom kostka 1
 • Nowoczesny Dom. Prawie jak dom kostka 3
 • Nowoczesny Dom. Prawie jak dom kostka 4
 • Nowoczesny Dom. Prawie jak dom kostka 5
 • Nowoczesny Dom. Prawie jak dom kostka 6
 • Nowoczesny Dom. Prawie jak dom kostka 7
 • Nowoczesny Dom. Prawie jak dom kostka 8
 • Nowoczesny Dom. Prawie jak dom kostka 9

Tak powinny być projektowane polskie domy kostki. Prosta bryła, elewacja z dużą ilością szkła. Taki dom wyglada nie tylko nowoczesnie, ale zyskuje niezwykły klimat wnętrza. Zobacz jak można zaprojektować nowoczesny dom i wykorzystać światło dla podkreślenia aranżacji jedgo wnętrza.

Zagłębie Ruhry to nie tylko ośrodek wielkiego przemysłu – to również miejsce dla nieszablonowych koncepcji urbanistycznych i nowoczesnej architektury. W Dortmundzie, na zrewitalizowanym terenie dawnej stalowni, powstało sztuczne jezioro Phoenix-See, wokół którego rozpoczęto w 2010 roku budowę nowej dzielnicy (z budynkami mieszkalnymi i biurowymi, ośrodkiem kultury, przystanią jachtową i promenadą) Wrocławianie, Anna Misiura i Łukasz Kabarowski z biura KMA Kabarowski Misiura Architekci, zaprojektowali na tym terenie kameralną willę dla prywatnego, niemieckiego inwestora.

Ten dom, który stanie na łagodnym zboczu, od ulicy prezentuje się jak skromny, dwukondygnacyjny pawilon, z fasadą o precyzyjnych, graficznych podziałach, podkreślonych przez zastosowanie obramień z aluminiowych listew oraz kontrastowe zestawienie płaszczyzn białego muru, forniru i ciemnego szkła. Natomiast od strony ogrodu elewacja jest trójstopniowa, tarasami i przeszklonymi ścianami otwiera się na pobliskie jezioro i widoczne w oddali miasto.

>>Antresola, kontrastowe kolory, czyli wnętrze z hiszpańskim temperamentem [ZDJĘCIA]

Wnętrza podzielono na trzy poziomy: w przyziemiu znajduje się sypialnia z garderobą, pokój kąpielowy i mniejsza, gościnna sypialnia z wyjściem do ogrodu. Parter to właściwie jedna otwarta przestrzeń, z przestronną jadalnią i salonem, z wydzieloną przesuwnymi drzwami kuchnią oraz niewielką łazienką i gabinetem. Z salonu można wyjść na taras, a z kuchni – schodami zejść do ogrodu. Na tym poziomie, od strony ulicy, znajduje się również główne wejście do domu i wjazd do garażu.

Na pierwszym piętrze zaplanowano sypialnię, dużą łazienkę i pokój dzienny, który po rozsunięciu panoramicznych okien powiększa się o powierzchnię dużego tarasu. Światło swobodnie dociera do wszystkich pomieszczeń: od sypialni w przyziemiu po salon na najwyższym piętrze. Słońce odbija się od połyskliwego aluminium, przenika przez tafle okien, załamuje się w czarnej, szklanej niecce basenu – i prześwietla ten dom jak delikatną, fotograficzną kliszę.

Projekt: 2011 Lokalizacja: Dortmund
Powierzchnia użytkowa: 250 m2
Autorzy: Anna Misiura, Łukasz Kabarowski (KMA Kabarowski Misiura Architekci)
Autor wizualizacji: OMI Media Production

przeczytaj rowniez
Autor: KMA Kabarowski Misiura Architekci, Tomasz Wojciechowski
Zdjęcia: KMA Kabarowski Misiura Architekci, KMA Kabarowski Misura Architekci
Data publikacji: 13.07.2012 12:08
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.