archirama.pl

Kawiarnia w starej nastawni PKP. Rewitalizacja w Poznaniu

Jeszcze dwa lata temu straszyła pasażerów podróżujących na trasie Warszawa-Berlin, teraz znajduje się tu kawiarnia, galeria, punkt informacji PKP. Drugie życie nastawnia zawdzięcza grupie Front Architects.

Stara nastawnia PKP

Jeszcze dwa lata temu straszyła pasażerów podróżujących na trasie Warszawa-Berlin, teraz znajduje się tu kawiarnia, galeria, punkt informacji PKP. Drugie życie nastawnia zawdzięcza grupie Front Architects.

Fot: Anna Gregorczyk/ FOTOARCHITEKTURA.PL

Nieduży budynek starej nastawni PKP znajduje się przy Moście Teatralnym w Poznaniu. Został całkowicie odrestaurowany i rozbudowany, by mógł pomieścić punkt informacji kolejowej, izba pamięci PKP, galeria związana z kolejnictwem oraz kawiarnia z zapleczem kuchennym i sanitarnym.

Nastawiona (nie tylko) na kolej

Funkcje budynku zostały tak rozplanowane, by dobrze czuli się tu zarówno miłośnicy kolei, jak i zwykli spacerowicze z pobliskiego parku.  Na piętrze Nastawni PKP można z góry podglądać ruch pociągów, z drugiej strony rozpościera się widok na słoneczny, zielony park.

Wewnątrz budynku znajduje się tez wiele odniesień do kolejnictwa, np. wykończenie tarasu z symbolicznym zaznaczeniem torów.

Niech żyje dla ludzi

A co autorzy piszą o swoim projekcie? - Pomimo oczywistych związków z kolejnictwem Nastawnia PoC jest pomyślana jako obiekt dla wszystkich: od miłośników dróg żelaznych, przez młodych ludzi szukających nowych wrażeń, przez melomanów z pobliskiej Opery, po dzieci i ich rodziców często przebywających w parku…. Inwestorzy, pomysłodawcy zamierzenia i jednocześnie Gospodarze obiektu,  zapał z procesu budowy z pewnością przeniosą na działanie placówki; zrobią wszystko, aby Nastwania PoC, kiedyś żyjąca dla pociągów, dziś żyła dla ludzi.

Więcej na stronie pracowni Front Architects

Autor: mjc
Zdjęcia: Anna Gregorczyk/ FOTOARCHITEKTURA.PL
Data publikacji: 28.11.2012 16:48

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!