archirama.pl

Architektura kin studyjnych w Polsce. Zobacz zdjęcia małych kin!

Obecne kina to nowoczesne gmachy wkomponowane w galeria handlowe, skomercjalizowane, zapominające o prawdziwej sztuce filmu i kina. Jednak istnieje jeszcze ponad 200 kin studyjnych. Wmalymkinie.pl to akcja propagująca kina, gdzie prezentowana są filmy o wysokich walorach artystycznych.

Kino Patria to bardzo sobry przykład kina studyjnego

Kino Patria to bardzo dobry przykład kina studyjnego

Fot: Karol Wittels / wmalymkinie.pl

Niewielkie sale i kameralna atmosfera. Mało jest obecnie takich miejsc, gdzie w spokojnej atmosferze możemy obejrzeć naprawdę dobry film. Dlatego tak bardzo cenne są inicjatywy takie jak akcja portalu wmalymkinie.pl. Prezentowane tu kina to w wielu przypadkach obiekty historyczne, zlokalizowane w miejscach bliskich człowiekowi jednak często omijane. Dlaczego? Dzisiejsze kina to przede wszystkim multipleksy, molochy i komercja.

>> Zobaczcie nową architekturę kina Iluzjon!

Małe kina to miejsca, w których magia aranżacji wnętrz jest niepowtarzalna. Czerwone kotary, wygodne fotele i czar kameralnych sal. Na tym powinna polegać magia prawdziwego kina. Zobaczcie kilka wybranych przez na kin studyjnych prezentowanych w szerszej wersji na portalu Wmalymkinie.pl!

Kino Patria w Rudzie Śląskiej

18 września 1937 roku powstało kino Patria. Niewielkie kino o typowej dla lat 30 – 40 architekturze. Prosta bryła z zewnątrz jest bardzo zaniedbana i wymaga remontu. Jednak wnętrze to klimatyczne odremontowana przestrzeń nawiązująca meblami i wykończeniem do stylu sprzed przeszło 70 lat. Nieco bardziej nowoczesna jest sala projekcyjna. Nowe oświetlenie i aranżacja ścian trochę odbiegają od tego co widzimy na zewnątrz. Jednak to nadal kino studyjne, które ma za cel promowanie filmu wartościowego.

Kinoteatr Słonko w Śremie

Niewielkie kino mieści się w parterze kamienicy na ul. Poznańskiej w Śremie. Odremontowana kamienica sprawiła, że architektura kina zyskała historyczną atmosferę. Mimo że wnętrze zostało odremontowanie w nieco nowoczesnym stylu to dzięki kameralnej wielkości sali projekcyjnej kino studyjne przyciąga zwolenników dobrego kina.

Kino Rejs w Słupsku

Na wejściu wita nas zabytkowa mozaika na elewacji frontowej kina. Kino również nieco zaniedbane, ale właśnie może ten popękany tynk, dawne neony nadają charakter kinom studyjnym. Niewielka sala projekcyjna to miejsce nie tylko przeznaczone na projekcje filmów, ale sprzyja również spotkaniom. Kino studyjne to odskocznia od świata, w którym pędzi się na złamanie karku. Tu możemy odpocząć i cofnąć się w czasie.

Kino Kultura w Warszawie

Znajduje się na krakowskim Przedmieściu, ulicy prowadzącej na warszawskie Stare Miasto. Otoczenie zabytkowych kamienic, i lokalizacja kina w jednej z nich to podróż w czasie z dobrym filmem. Mimo że fotele w Sali kinowej są nowoczesne, wnętrze odremontowane w nieco współczesnym stylu, to neon kina Kultura nawiązuje do czasów jego powstania.

W całej Polsce znajdziemy setki kin studyjnych. Uważacie, że są one dobra alternatywą dla multipleksów? Jakie są wasze opinie po wizycie w kinie studyjnym? Czekamy na komentarze!

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Karol Wittels / wmalymkinie.pl, archiwum kina / wmalymkinie.pl, A. Koc / malymkinie.pl, aba / wmalymkinie.pl
Data publikacji: 18.02.2013 12:10

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!