archirama.pl

Francuzi nie chcą Franka Gehry'ego - odrzucają projekt Luma Parc dla Arles

W zabytkowym centrum Arles miał szansę powstać odważny projekt inkubatora sztuki – Luma Parc des Ateliers. Kolaż zabytkowych fabryczek i niewielkich powyginanych wież. Te ostatnie sygnowane nazwiskiem Franka Gehry’ego. Jednak francuskie władze torpedują projekt stararchitekta

Luma Parc des Ateliers

Projekt kompleksu budynków Luma Parc des Ateliers projektu Franka Gehry'ego dla francuskiego Arles

Fot: materiały inwestora

Luma – Parc des Ateliers to wielofunkcyjny kompleks, który ma powstać w centrum francuskiego Arles. Finansowany ze źródeł prywatnych projekt zakłada rewitalizację przemysłowych budynków oraz wzniesienie nowych obiektów. Frank Gehry odpowiada za architekturę, natomiast projektem ogrodów zajmie się belgijski architekt krajobrazu – Bas Smets. Luma ma pełnić rolę inkubatora sztuki, tutaj będą mogli przyjeżdżać artyści z całego świata, by w odpowiednich warunkach móc tworzyć, uczestniczyć w warsztatach, współpracować z instytucjami kulturalnymi. W parku będą budynki warsztatów, atelier dla artystów, pokoje hotelowe, biura dla instytucji kulturalnych, sale wystawowe, sale edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Francuska Komisja do Spraw Zabytków i Pomników wstrzymała jednak realizację projektu Gehry'ego. Kompleks powyginanych, pokrytych metalem wież miał powstać w samum sercu historycznej części miasta, jednak odrzucone zostały dwa z pięciu niezbędnych do jego powstania zezwoleń. Specjaliści tłumaczą swoją decyzję faktem, że projektowane budynki nie integrują się z istniejącą zabudową, lecz dominują nad nią. Spór wokół projektu po raz kolejny zwraca uwagę na istotną kwestię: jak z powodzeniem rozwijać miasta, przy jednoczesnym zachowaniu ich tożsamości, kultury i jakości życia mieszkańców?

Frank O. Gehry jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych stararchitektów naszych czasów. Niektóre z zaprojektowanych przez niego obiektów nadały nowe znaczenie otoczeniu. Inne jednak bywają widziane jako zakłócające harmonię przestrzeni. Projekt kompleksu Luma Park jest równie kontrowersyjny. Składa się z wysokich (56 i 37 m), pokrytych metalem wież o typowym dla Gehry'ego, trudnym do zdefiniowania kształcie. Francuska Komisja do spraw Zabytków i Pomników określiła dwie przyczyny, dla których nie może wydać zgody na budowę. Według specjalistów wieże będą przesłaniać widok na średniowieczną dzwonnicę, a ich budowa może zaszkodzić istniejącym w pobliżu zabytkowym romańskim grobowcom. Słowem: albo budynki muszą zostać przesunięte, albo nie powstaną wcale.

Napięcia pomiędzy architektami, a wielbicielami obiektów historycznych nie są niczym nowym. W dzisiejszych czasach coraz trudniej jest znaleźć przestrzeń pod zabudowę, zatem napięcia te będą coraz częstsze i silniejsze. Można nie przyjmować estetyki proponowanej przez Franka Gehry'ego. Powstaje jednak pytanie, czy jeśli jego projekt zostanie uznany za zbyt śmiały dla miejsca chronionego przez UNESCO, to czy inne, starsze miasta nie zaczną napotykać trudności na drodze ku rozwojowi i rozbudowie. Na miasto należy patrzeć, jak na żywy organizm. To, co budujemy, albo staje się elementem tożsamości przyszłych mieszkańców, albo nie działa, obumiera i w końcu zanika. Może czasem warto pozostawic ocenę przyszłym pokoleniom?

Autor: MI
Zdjęcia: materiały inwestora, materiały prasowe
Data publikacji: 27.07.2011 16:49

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!