archirama.pl

Kompleks religijno-wypoczynkowy Seosomun w Seulu. Aktywna przestrzeń miejska czy spokojna przystań refleksyjna?

Park Seosomun w stolicy Korei Południowej miał powstać ku czci męczenników katolickich, którzy w tym miejscu, przed wieloma laty, walczyli o wiarę. W celu jego stworzenia zorganizowano konkurs architektoniczny. Projekt autorstwa architektów z pracowni PW FERRETTO zdobył drugie miejsce. Sukces tej architektury współczesnej wynikał z unikatowych rozwiązań projektowych, które sprawiły, że powstał nowy rodzaj monumentu tzw. „aktywny pomnik” łączący cechy memoriału z przestrzenią publiczna zamkniętą w cichej przystani pomiędzy murami kompleksu

Kompleks Seosomun Memorial Park w Seulu w Korei Południowej

Kompleks Seosomun Memorial Park w Seulu w Korei Południowej

Muzeum, kościół i pomniki w otoczeniu parku i przestrzeni miejskiej

Park, w którym ma powstać kompleks jest dziś z każdej strony odizolowany od reszty miasta. Otaczają go tory, autostrada, wzniesienie terenu oraz ruchliwa ulica. Mimo, że wydaje się to być problemem, ponieważ ciężko jest w tej sytuacji skomunikować nową bryłę z otoczeniem, twórcy projektu z pracowni architektocznej PW FERRETTO potraktowali to jako wyzwanie. Odseparowanie terenu okazało się być jego zaletą, ponieważ dzięki temu, w zgiełku miasta może powstać swoisty azyl.

Zespół budynków Seosomun w Seulu w Korei Południowej opiera się na idei niekonwencjonalnego „aktywnego pomnika”.

Bryła oprócz tego, że przypomina o historii, jest również idealnym miejscem na spędzanie np. niedzielnego popołudnia. Park przepełniony przyrodą to bezpieczna enklawa i  miejsce, w którym brak tworzy nową formę współczesnej przestrzeni publicznej, oderwanej od problemów gospodarczych, a połączonej z przyrodą i pamięcią - jak mówią twórcy kompleksu, architekci z pracowni PW FERRETTO.

Oprócz elementów przypominających o historii, wewnątrz parku znajdują się tereny zielone, mała architektura i przestrzeń publiczna pozwalająca cieszyć się przyrodą i napawać wysokiej klasy architekturą współczesną . Projekt ten można śmiało nazwać kompleksem religijno-wypoczynkowym.

Na obszarze Memorial Parku znajduje się ściana izolująca zespół od reszty miasta i dwie formy pomników, które generują tożsamość parku. Jeden z nich jest wspomnieniem 44 osób, które zginęły w tym miejscu w latach 1801-1866. Każdego męczennika reprezentuje 6-metrowy kamienny słup z pamiątkową płaskorzeźbą. Słupy te dźwigają dach, który otacza cały zespół. Drugi, upamiętniający monument to Droga Krzyżowa złożona z 14 kaplic – stacji. W kompleksie nie zabrakło również miejsca na świątynię. Kościół i muzeum zajmują powierzchnię 10 000 mkw, natomiast cały park – 40 000 mkw.

Milena Glinojecka

Data publikacji: 4.09.2014 10:24

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!