Muzeum, kościół i pomniki w otoczeniu parku i przestrzeni miejskiej
Park, w którym ma powstać kompleks jest dziś z każdej strony odizolowany od reszty miasta. Otaczają go tory, autostrada, wzniesienie terenu oraz ruchliwa ulica. Mimo, że wydaje się to być problemem, ponieważ ciężko jest w tej sytuacji skomunikować nową bryłę z otoczeniem, twórcy projektu z pracowni architektocznej PW FERRETTO potraktowali to jako wyzwanie. Odseparowanie terenu okazało się być jego zaletą, ponieważ dzięki temu, w zgiełku miasta może powstać swoisty azyl.
Zespół budynków Seosomun w Seulu w Korei Południowej opiera się na idei niekonwencjonalnego „aktywnego pomnika”.
Bryła oprócz tego, że przypomina o historii, jest również idealnym miejscem na spędzanie np. niedzielnego popołudnia. Park przepełniony przyrodą to bezpieczna enklawa i miejsce, w którym brak tworzy nową formę współczesnej przestrzeni publicznej, oderwanej od problemów gospodarczych, a połączonej z przyrodą i pamięcią - jak mówią twórcy kompleksu, architekci z pracowni PW FERRETTO.
Oprócz elementów przypominających o historii, wewnątrz parku znajdują się tereny zielone, mała architektura i przestrzeń publiczna pozwalająca cieszyć się przyrodą i napawać wysokiej klasy architekturą współczesną . Projekt ten można śmiało nazwać kompleksem religijno-wypoczynkowym.
Na obszarze Memorial Parku znajduje się ściana izolująca zespół od reszty miasta i dwie formy pomników, które generują tożsamość parku. Jeden z nich jest wspomnieniem 44 osób, które zginęły w tym miejscu w latach 1801-1866. Każdego męczennika reprezentuje 6-metrowy kamienny słup z pamiątkową płaskorzeźbą. Słupy te dźwigają dach, który otacza cały zespół. Drugi, upamiętniający monument to Droga Krzyżowa złożona z 14 kaplic – stacji. W kompleksie nie zabrakło również miejsca na świątynię. Kościół i muzeum zajmują powierzchnię 10 000 mkw, natomiast cały park – 40 000 mkw.
Milena Glinojecka