Architektura
ARCHITEKTURA
Budowa ruszy w listopadzie

HOTEL SIECI HILTON. Koniec warszawskiego szkieletora. Zamiast Hotelu System będzie Hilton

 • Komentarze

Niedokończony hotel

Niedokończony hotel u zbiegu ul. Wspólnej i Chałubińskiego

Fot: Maciej Czerski

Szkieletor w centrum Warszawy wreszcie przestanie straszyć. Jeszcze w listopadzie 2012 roku zostanie wznowiona budowa hotelu. Na początku 2014 roku zostanie tu oddany hotel sieci Hilton. 

Hotel zajmie wybudowany już w 2006 roku 17 piętrowy szkielet budynku. Postawił go krakowski deweloper, firma Salwator, która planowała stworzyć sieć hoteli System. Deweloperowi nie starczyło jednak środków i budowa stanęła. Internauci szybko okrzyknęli pechową inwestycję mianem szkieletora. Choć znajduje się w samym centrum, wielu Warszawiaków może nie kojarzyć tego budynku. Od kilku lat administrator wynajmuje powierzchnię szkieletora pod reklamy wielkoformatowe i zwykle obiekt znika pod płachtami. W zeszłym roku nieruchomość przejął austriacki deweloper S+B, który podpisał umowę z Hiltonem. Reklamowa samowolka wreszcie się skończy.

15. Hilton w Polsce

W ciągu kilku lat od otwarcia pierwszego obiektu Hilton Worldwide w Polsce, liczba hoteli tej marki wzrośnie do 15, stwarzając tym samym miejsca pracy dla około 500 osób. Na początku br. w Świnoujściu został otwarty pierwszy hotel Hampton by Hilton w naszym kraju. Podpisanie dzisiejszej umowy świadczy o ekspansji marki Hilton w Polsce.

 ― Polska jest kluczowym rynkiem dla rozwoju Hilton Worldwide. Podpisanie umowy dotyczącej budowy jednego z największych w Europie hoteli Hampton by Hilton w Warszawie tylko potwierdza ten fakt. Nasza obecność na polskim rynku stale się poszerza, a nowy hotel to strategiczny krok w prowadzonej przez nas ekspansji w Europie Wschodniej. Cieszy nas także współpraca ze znanym w regionie inwestorem  S+B Gruppe AG ― powiedział Patrick Fitzgibbon, wiceprezes ds. rozwoju w regionie Europy i Afryki.

Czytaj więcej o Hotelu System

przeczytaj rowniez
 • Szkoła marzeń? Gimnazjum w Zurychu
  Szkoła marzeń? Gimnazjum w Zurychu

  Nowoczesna szkoła. Jak powinna wyglądać szkoła idealna? Zaprojektowany przez Christiana Kereza budynek gimnazjum w zuryskiej dzielnicy Leutschenbach, dzięki zastosowaniu stalowych kratownic i całkowicie przeszklonych fasad, wydaje się unosić w powietrzu. Czy tak wygląda szkoła maprzeń? więcej

 • Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101
  Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101

  Wieżowiec Taipei 101 w mieście Tajpej, stolicy Tajwanu. Mający 508 metrów gigant jest dzisiaj najwyższym budynkiem na świecie. Jego projektantom przyszło się zmierzyć z problemami trudnych warunków posadowienia (jakość gruntu określono jako niezadowalającą), silnych wiatrów  (tajfuny występują tu kilka razy w roku) i trzęsień ziemi (działka jest położona około 200 metrów od linii uskoku tektonicznego). Budynek należało wyposażyć w specjalny system tłumienia drgań i kołysania, by zapewnić możliwie jak największy komfort dziesięciu tysiącom jego użytkowników. Jednocześnie do poruszania się między  wszystkimi 101 kondygnacjami przeznaczono 61 wind, z czego dwie, zapewniające dojazd na najwyżej położone piętra osiągają rekordowe szybkości, potwierdzone wpisem do Księgi Rekordów Guinessa. więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2002
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2002

  Czwarta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Finał odbył się w siedzibie SARP-u w Warszawie, 10 stycznia więcej

 • PROJEKT ZAHY HADID: Na granicy możliwości Centrum Nauki phaeno
  PROJEKT ZAHY HADID: Na granicy możliwości Centrum Nauki phaeno

  Centrum Nauki phaeno w Wolfsburgu, realizacja pracowni Zahy Hadid, odbiega od wszelkich konwencji kształtowania formy i dyspozycji funkcjonalnej budynku. Phaeno odrywa się od ziemi. Jego miękka, opływowa bryła, o wielkopowierzchniowych pochyłych ścianach, stojąc na dziesięciu żelbetowych „nogach”, pozwala przestrzeni miasta swobodnie przelewać się pod spodem i wokół budynku. Wielka żelbetowo-stalowa skorupa mieszcząca powierzchnię ekspozycyjną zamyka w sobie jednoprzestrzenne wnętrze urozmaicone zmiennym przebiegiem sufitu, podłóg i ścian, które tworzą wrażenie zagadkowego, niemalże księżycowego krajobrazu. Realizacja tych wizji nie byłaby możliwa bez nowoczesnych technologii budowlanych – a szczególnie bez betonu samozagęszczającego i jego specyficznych właściwości – ani bez ścisłej współpracy inżynierów i architektów. więcej

Autor: mjc
Zdjęcia: Maciej Czerski
Data publikacji: 8.11.2012 16:46
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.