Architektura
ARCHITEKTURA

Konkurs (anty) architektoniczny: wyburzamy

  • Komentarze

Wyburzamy budynki. Konkurs architektoniczny

W konkursie Taking Buildings Down nie ma ograniczeń w skali wyburzania budynków 

Fot: Storefront for Art and Architecture - materiały prasowe

Nowojorska organizacja zaprasza do udziału w nietypowym konkursie architektonicznym. Uczestnicy mają twórczo usuwać budynki, a nie projektować nowe

Organizatorem konkursu architektonicznego Taking Buildings Down jest Storefront for Art and Architecture, nowojorska organizacja non-profit założona w 1982 roku. Jej siedziba i galeria znajdują się na Manhattanie w Nowym Jorku; przez ostatnie lata zajmowała się m.in. organizowaniem wystaw i przeglądów współczesnej architektury, prezentując twórczość takich pracowni architektonicznych i artystów jak Coop Himmelblau, Dan Graham, Richard Serra oraz Zvi Hecker.

Tym razem Kyong Park i R.L. Selman zapraszają do przyjrzenia się procesowi równie istotnemu jak budowanie i uzupełniającego go. Bez wyburzania nie ma współczesnego miasta. Wielka przebudowa Paryża przeprowadzona przez barona Georges'a Haussmanna oznaczała bezpowrotne zniszczenie tysięcy domów, pałaców i innych budowli oraz całkowitą zmianę przestrzeni miejskiej. Paryska przebudowa jest jedną z najsłynniejszych, ale podobne działania podejmowano w wielu europejskich miastach. Zniszczenia wojenne prowadziły do przekształceń na jeszcze większą skalę.

 Organizatorzy konkursu zapraszają do spojrzenia na współczesne miasta jako zbiorowiska wymagające oczyszczenia i przekształcenia. Uczestnicy konkursu w swoich pracach mogą proponować wyłącznie usuniecie wybranych przez siebie obiektów, nie zaś sugerować zastąpienie ich nową zabudową. Praca konkursowa powinna przedstawiać obecny stan wybranej lokalizacji, proces przekształcania i uzyskany w rezultacie efekt.
Termin rejestracji upływa 12 stycznia 2016. Opłata zgłoszeniowa wynosi 50$.
Więcej informacji: www.storefrontnews.org

przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: Storefront for Art and Architecture - materiały prasowe
Data publikacji: 20.11.2015 13:34
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.