Architektura
ARCHITEKTURA

Konkurs architektoniczny Baumit Fasada Roku 2014. Współczesna architektura polska

 • Komentarze

Konkurs architektoniczny Baumit. Fasada Roku.
Fot: Konkurs Fasada Roku Baumit - materiały prasowe
 • Rzeczyce, bryła budynku mieszkalno-usługowego
 • Detal elewacji budynku mieszkalno-usługowego w Rzeczycach koło Gliwic. Konkurs architektoniczny Fasada Roku
 • Fasada Roku, bryła budynku w Rzeczycach na Śląsku
 • Osiedle mieszkaniowe "Black and White", Kraków, ul. Piaskowa
 • Budynek Wielorodzinny "Oxygen", Warszawa, ul. Wronia 45. współczesna architektura Warszawy
 • Budynek mieszkalny jednorodzinny, Jastrzębie, ul. Ptaków Leśnych

Konkurs architektoniczny Fasada Roku właśnie się rozpoczął. Autor projektu oryginalnej fasady pilnie poszukiwany!

VIII edycja konkursu architektonicznego Fasada Roku Baumit

Architektura współczesna i najlepsze elewacje

Pierwszego września rozpoczęła się kolejna, ósma już edycja konkursu Fasada Roku, organizowanego przez firmę Baumit. Do 31 marca 2015 architekci zgłaszać mogą obiekty, na elewacji których zastosowano system ociepleń, system tynkowy z wykończeniem lub program materiałów renowacyjnych z wykończeniem firmy Baumit. Prace zgłaszać można na stronie konkursowej www.fasadaroku.pl >>
Zgłoszenie konkursowe powinno zawierać dokumentację zdjęciową, umożliwiającą ocenę jakości prac, poprawne zastosowanie materiałów oraz oryginalny wygląd fasady.

Nagrody w konkursie architektonicznym

Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrodę główną w wysokości 10 000 zł, pamiątkowe statuetki, a ich realizacja – tytuł Fasady Roku. W tegorocznej edycji konkursu architektonicznego jest 5 konkursowych kategorii – „Budynek jednorodzinny nowy”, „Budynek wielorodzinny nowy”, „Budynek po rekonstrukcji i adaptacji”, „Budynek niemieszkalny” oraz „Budynek po renowacji”.
Pierwsza kategoria zarezerwowana jest dla autorów projektów elewacji domów jednorodzinnych. Na przestrzeni ostatnich lat, od kiedy popularne stało się stosowanie systemu ociepleń z wyprawą, widoczna jest zmiana preferencji kolorystycznych. Jeszcze kilka lat temu najpopularniejsze były wszelkie odcienie zieleni, od pastelowych po intensywne, trawiaste kolory, barwy ziemi czy piaskowca. Coraz częściej fasady domów jednorodzinnych są białe i szare. Architekci zestawią te bazowe barwy ze szkłem, drewnem czy miedzią.
Autorzy projektów zgłaszanych do kategorii „Budynek po rekonstrukcji i adaptacji” muszą wykazać się nie tylko doskonałymi umiejętnościami zaprojektowania wyglądu elewacji, ale także idealnego wkomponowania budynku w otoczenie. Przeprowadzenie poprawnej rekonstrukcji budynku, która nie zaburzy charakteru najbliższej okolicy obiektu, to nadrzędna wartość, którą w przypadku tych realizacji ocenia jury konkursu architektonicznego. Dlatego tak ważne jest poprawne operowanie kolorem i strukturą. Istotne jest też zachowanie wartościowych detali architektonicznych elewacji.

 

przeczytaj rowniez
Zdjęcia: Konkurs Fasada Roku Baumit - materiały prasowe
Data publikacji: 12.09.2014 16:09
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.