Fasada Roku
Konkurs architektoniczny Fasada Roku organizowany jest od 2007 roku. W każdej edycji udział biorą liczne biura projektowe, inwestorzy, wykonawcy, właściciele oraz zarządcy nieruchomości, zgłaszający swoje obiekty. W tegorocznej, dziewiątej już edycji mogą wziąć udział realizacje budowlane ukończone w 2015 roku, między 1 stycznia a 31 grudnia.
Do konkursu mogą być zakwalifikowane obiekty, których elewacje zostały wykonane przy użyciu materiałów firmy Baumit, systemów ociepleń, systemów tynkowych z wykończeniem lub produktów renowacyjnych z wykończeniem. Warunkiem przyjęcia zgłoszenia jest całkowite ukończenie elewacji, w tym elementów dodatkowych, takich jak barierki, balustrady, tarasy, strefy cokołowe. Kable czy druty powinny być zabudowane.
Zgłoszenia do udziału w konkursie architektonicznym
Termin składania zgłoszeń mija 31 grudnia 2015. Rejestracja w konkursie prowadzona jest za pomocą elektronicznego formularza dostępnego na stronie www.fasadaroku.pl. Zgłaszający powinien udostępnić dokumentację fotograficzną obiektu. Zdjęcia powinny przedstawiać budynek na tle otoczenia, z rzutami ze wszystkich stron oraz ze zbliżeniami na konkretne detale. Profesjonalna sesja pomoże podkreślić walory wizualne obiektu, zwiększając szanse na zajęcie wysokiego miejsca. Podczas zgłaszania obiektów zabytkowych lub po termomodernizacji warto dołączyć zdjęcia sprzed prac remontowych.
Pięć kategorii, wyróżnienia i nagrody
Podobnie jak w poprzedniej edycji, do konkursu Fasada Roku 2015 można zgłaszać obiekty w pięciu kategoriach, w tym jako „Budynek jednorodzinny nowy”, „Budynek wielorodzinny nowy”, „Budynek po rekonstrukcji i adaptacji”, „Budynek niemieszkalny” oraz „Budynek po renowacji”. W każdej z kategorii nagrodą główną jest 10 tys. zł.
Laureaci w poszczególnych kategoriach będą zakwalifikowani do kolejnego etapu, konkursu na poziomie europejskim.
Jury konkursu oceniać będzie jakość współczesnej architektury i wartość estetyczną, zastosowanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych, a także prawidłowość realizacji projektu i staranność wykonania.
Międzynarodowy konkurs
O popularności plebiscytu świadczy fakt, że do tej pory wzięło w nim udział ponad 1000 fasad. W Polsce znajduje się wiele niesamowitych obiektów, które warto pokazać światu. A taką możliwość otrzymają zwycięzcy poszczególnych kategorii, ponieważ najlepsze obiekty wezmą udział w międzynarodowej odsłonie konkursu – Baumit Life Challenge. Międzynarodowa formuła plebiscytu to niezwykła szansa zaprezentowania poza granicami kraju nie tylko budynków, ale również ludzi i firm, którzy za nimi stoją – podkreśla Aleksandra Gilewska, manager ds. marketingu z firmy Baumit.
Rozstrzygnięcie II edycji Baumit Life Challenge zaplanowane jest na wiosnę 2016 roku. Międzynarodowe jury konkursu dokona wyboru najlepszej europejskiej fasady. Wśród architektów oceniających prace biorące udział w Life Challenge jest również reprezentant Polski, Piotr Kostka. Architekt, prezes Poznańskiego Oddziału SARP prowadzi wraz z Hanną Kurką pracownię projektową „Kostka & Kurka Architekci”.
Wybierz najlepszą fasadę
Wszystkie zgłoszone do udziału w konkursie realizacje będą prezentowane na stronie www.fasadaroku.pl. Od 1 października 2015 do 31 stycznia 2016 każdy internauta odwiedzający serwis będzie mógł wskazać swojego faworyta w danej kategorii oddając swój głos. Najbardziej popularne obiekty w każdej z pięciu konkursowych kategorii zdobędą Wyróżnienie Internautów. Szansę na nagrodę mają także nominujący. Każda osoba oddająca głos w plebiscycie otrzyma nagrodę rzeczową od firmy Baumit, jeśli wytypowane obiekty w przynajmniej trzech kategoriach pokryją się z decyzją Jury.
Więcej informacji www.fasadaroku.pl >>
www.baumit.com >>
Baumit jest wspólną marką dwóch austriackich, rodzinnych koncernów z branży budowlanej – Schmid Industrieholding oraz Wietersdorfer Gruppe. Łączy je ponad 110-letnia tradycja i doświadczenia w produkcji materiałów budowlanych. Już teraz przedstawicielstwa handlowe, filie lub zakłady produkcyjne Baumit znajdują się w 30 krajach Europy oraz w Chinach. Firma obecna jest w Polsce od 21 lat, ma w kraju trzy zakłady produkcyjne: w Pobiedziskach koło Poznania, Łowiczu oraz Bełchatowie. Szczególnie silną pozycję na polskim rynku materiałów budowlanych Baumit zdobył w zakresie produkcji i sprzedaży kompletnych systemów ociepleń budynków, tynków maszynowych, (cementowo-wapiennych i gipsowych). Ponadto oferta produktowa Baumit obejmuje także m.in. produkty do układania płytek ceramicznych, materiały do renowacji zabytków, a także jastrychy, wyprawy wierzchnie oraz zaprawy murarskie.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY

-
Architektura wnętrz pływającego biura: rozpoczął się konkurs architektoniczny Bargework – biuro na wodzie. Projekty wnętrz nadsyłać można jeszcze tylko do 5 maja 2015 więcej
-
Projekt Soundscape autorstwa group8asia powstał w 2014, kiedy to zorganizowano konkurs na dom muzyki w parku miejskim w Budapeszcie. Otwarta na park miejski architektura współczesna muzeum łączy się tu z dobrze zorganizowaną przestrzenią publiczną, którą wypełniają dźwięki muzyki więcej
-
Firma Roca zaprasza do udziału w szóstej edycji konkursu architektonicznego Jump the Gap więcej
-
Rozstrzygnięto pierwszą część konkursu na architekturę współczesną nowego szpitala w Bispebjerg – jednej z 10 dzielnic Kopenhagi. I etap trzystopniowego konkursu architektonicznego wygrała jedna z najstarszych i największych architektonicznych pracowni skandynawskich C.F. Møller więcej

- ARCHITEKTURA: Konkurs architektoniczny Bargework – biuro na wodzie
- ARCHITEKTURA: Soundscape – dom muzyki w Budapeszcie. Architektura współczesna i przestrzeń publiczna autorstwa group8asia
- ARCHITEKTURA: Architektura wnętrz łazienki. Konkurs architektoniczny Jump the Gap
- ARCHITEKTURA: Konkurs architektoniczny na szpital w Kopenhadze. Møller Architects wygrali pierwszy etap
- ARCHITEKTURA: Konkurs architektoniczny Miedź w Architekturze 2015