Architektura Łodzi
Wypełnione zabytkowymi kamienicami śródmieście Łodzi to dla miasta równocześnie atut i obciążenie. Koszt utrzymania starej zabudowy jest niebagatelny, ale dzięki architekturze z XIX wieku miasto ma swój wyrazisty charakter. Władze Łodzi chcą utrzymać tożsamość miejsca także w nowych inwestycjach. W tym celu ogłosiły konkurs architektoniczny na wzór współczesnej kamienicy, dostosowanej skalą i formą do śródmiejskiej zabudowy, ale jej nie naśladującej. Autorzy projektów powinni uwzględnić nowe technologie i materiały stosowane w XXI wieku. Zgodnie z regulaminem, konkurs ma wskazać możliwe kierunki poszukiwań twórczych we współczesnej architekturze. Nawiązania do historii mogą być różnorodne, organizatorzy konkursu architektonicznego wspominają o stylistykach postmodernizmu, nowego klasycyzmu, dekonstruktywizmu. W grę wchodzą więc projektowe zabawy z bryłą i detalem, cytaty, przetworzenia motywów występujących w dekoracji łódzkich kamienic. A te to kopalnia wzorów – na elewacjach z XIX stulecia architekci umieszczali detale kojarzące się ze sztuką gotycką, renesansową, barokową, zabytkami znad Nilu i Eufratu. Są portretowe medaliony, arabeski, groteskowe potwory. Za najlepszy detal architektoniczny zaprojektowany przez uczestników konkursu przyznana zostanie dodatkowa nagroda.
Konkurs architektoniczny
Przed uczestnikami konkursu postawiono dwa zadania. Pierwsze to przygotowanie analizy architektoniczno-przestrzennej typologii i morfologii łódzkiej kamienicy czynszowej. W zakresie opracowania mieszczą się kamienice zrealizowane od II połowy XIX wieku do lat 30. XX wieku. Praca ta ma służyć jako punkt wyjścia do prac projektowych.
Drugie zadanie polega na przedstawieniu studialnego projektu koncepcyjnego Współczesnej Kamienicy Łódzkiej. Budynek ma mieć funkcję mieszkalno-usługową, jak tradycyjne miejskie kamienice. W budynkach wznoszonych w Łodzi w XIX wieku sklepy i punkty usługowe ulokowane były na parterze. W wielu budynkach kondygnacja ta miała podwojoną wysokość i efektowną dekorację architektoniczną.
Nagrody w konkursie
I nagroda - 40 000 zł
II nagroda - 25 000 zł
III nagroda - 15 000 zł
Z godnie z regulaminem sąd konkursowy może przyznać trzy wyróżnienia po 5 000 zł każde. Dodatkowe wyróżnienia to
Honorowa Nagroda Architekta Miasta - 7 000 zł
Nagroda Specjalna za najlepiej opracowaną analizę - 5 000 zł
Nagroda Specjalna za najlepiej opracowany detal architektoniczny - 5 000 zł
Nagroda Specjalna za najatrakcyjniej rozwiązane mieszkania - 5 000 zł
Terminy w konkursie
22 lipca 2016 - nadsyłanie pytań do organizatora
29 lipca 2016 - udzielenie odpowiedzi na pytania uczestników
16 września 2016 - ostateczny termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie
23 września 2016 - ogłoszenie pełnej listy zakwalifikowanych uczestników
15 listopada 2016 - ostateczny termin złożenia prac konkursowych
22 listopada 2016 r. - ogłoszenie wyników i dyskusja pokonkursowa
Więcej informacji na stronie Urzędu Miasta w Łodzi >>

-
Konkurs architektoniczny na projekt welodromu w Toronto – Sky Velodrome więcej
-
Konkurs architektoniczny na projekt nowej hali sportowej w Jaworznie jest już rozstrzygnięty. Po przebudowie bryła ma zyskać elewację z betonowych łusek i szkła, a współczesna architektura zostanie otoczona zielenią więcej
-
Rozpoczął się konkurs dla architektów i projektantów architektury wnętrz, użytkowników CAD Decor więcej
-
Z okazji Nocy Muzeów Stowarzyszenie Autorów ZAiKS przygotowało wyjątkową wystawę architektoniczną. Ekspozycja prezentuje twórczość zespołu trzech znanych architektów warszawskich. Grupę nazywano w środowisku zawodowym „Tygrysami” – stąd nazwa wystawy. Otwarcie prezentacji prac odbyło się 10 grudnia 2014 roku w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Skopje więcej

- ARCHITEKTURA: Drapacz chmur dla rowerów. Konkurs architektoniczny
- ARCHITEKTURA: Nowa bryła hali sportowej w Jaworznie
- ARCHITEKTURA: Konkurs architektoniczny – ceramiczne płytki
- ROZMOWY O ARCHITEKTURZE: Wystawa architektoniczna „Tygrysy” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Skopje
- TOP 10 ARCHIRAMY: Mies van der Rohe Award 2015 – 18 brył z Polski nominowanych w konkursie architektonicznym