archirama.pl

Konkurs architektoniczny: kamienica w Łodzi

Konkurs architektoniczny na projekt Współczesnej Kamienicy Łódzkiej ogłosiło Biuro Architekta Miasta

Współczesna architektura Łodzi: nowa kamienica

Kamienice Łodzi - w XIX i XXI wieku. Konkurs architektoniczny "Współczesna Kamienica Łódzka" 

Fot: Urząd Miasta w Łodzi, materiały prasowe

Architektura Łodzi

Wypełnione zabytkowymi kamienicami śródmieście Łodzi to dla miasta równocześnie atut i obciążenie. Koszt utrzymania starej zabudowy jest niebagatelny, ale dzięki architekturze z XIX wieku miasto ma swój wyrazisty charakter. Władze Łodzi chcą utrzymać tożsamość miejsca także w nowych inwestycjach. W tym celu ogłosiły konkurs architektoniczny na wzór współczesnej kamienicy, dostosowanej skalą i formą do śródmiejskiej zabudowy, ale jej nie naśladującej. Autorzy projektów powinni uwzględnić nowe technologie i materiały stosowane w XXI wieku. Zgodnie z regulaminem, konkurs ma wskazać możliwe kierunki poszukiwań twórczych we współczesnej architekturze. Nawiązania do historii mogą być różnorodne, organizatorzy konkursu architektonicznego wspominają o stylistykach postmodernizmu, nowego klasycyzmu, dekonstruktywizmu. W grę wchodzą więc projektowe zabawy z bryłą i detalem, cytaty, przetworzenia motywów występujących w dekoracji łódzkich kamienic. A te to kopalnia wzorów – na elewacjach z XIX stulecia architekci umieszczali detale kojarzące się ze sztuką gotycką, renesansową, barokową, zabytkami znad Nilu i Eufratu. Są portretowe medaliony, arabeski, groteskowe potwory. Za najlepszy detal architektoniczny zaprojektowany przez uczestników konkursu przyznana zostanie dodatkowa nagroda.

Konkurs architektoniczny

Przed uczestnikami konkursu postawiono dwa zadania. Pierwsze to przygotowanie analizy architektoniczno-przestrzennej typologii i morfologii łódzkiej kamienicy czynszowej. W zakresie opracowania mieszczą się kamienice zrealizowane od II połowy XIX wieku do lat 30. XX wieku. Praca ta ma służyć jako punkt wyjścia do prac projektowych.
Drugie zadanie polega na przedstawieniu studialnego projektu koncepcyjnego Współczesnej Kamienicy Łódzkiej. Budynek ma mieć funkcję mieszkalno-usługową, jak tradycyjne miejskie kamienice. W budynkach wznoszonych w Łodzi w XIX wieku sklepy i punkty usługowe ulokowane były na parterze. W wielu budynkach kondygnacja ta miała podwojoną wysokość i efektowną dekorację architektoniczną.

Nagrody w konkursie

I nagroda - 40 000 zł
II nagroda - 25 000 zł
III nagroda - 15 000 zł
Z godnie z regulaminem sąd konkursowy może przyznać trzy wyróżnienia po 5 000 zł każde. Dodatkowe wyróżnienia to
Honorowa Nagroda Architekta Miasta - 7 000 zł
Nagroda Specjalna za najlepiej opracowaną analizę - 5 000 zł
Nagroda Specjalna za najlepiej opracowany detal architektoniczny - 5 000 zł
Nagroda Specjalna za najatrakcyjniej rozwiązane mieszkania - 5 000 zł

Terminy w konkursie

22 lipca 2016  - nadsyłanie pytań do organizatora
29 lipca 2016  - udzielenie odpowiedzi na pytania uczestników
16 września 2016 - ostateczny termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie
23 września 2016 - ogłoszenie pełnej listy zakwalifikowanych uczestników
15 listopada 2016 - ostateczny termin złożenia prac konkursowych
22 listopada 2016 r. - ogłoszenie wyników i dyskusja pokonkursowa

Więcej informacji na stronie Urzędu Miasta w Łodzi >>
Autor: KZ
Zdjęcia: Urząd Miasta w Łodzi, materiały prasowe
Data publikacji: 15.07.2016 09:14

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!