Architektura
ARCHITEKTURA

Konkurs architektoniczny KOŁO: miejska potrzeba

 • Komentarze

Pawilon plażowy w Warszawie

Pawilon plażowy z toaletą publiczną i tarasem widokowym nad Wisłą w Warszawie. W sąsiedztwie przebiega popularna trasa rowerowa, a po drugiej stronie ulicy góruje Stadion Narodowy 

Fot: Jarosław Kąkol
 • Pawilon plażowy w Warszawie
 • Nowa toaleta publiczna w Krakowie powstała jako efekt konkursu architektonicznego KOŁO
 • Pawilon plażowy w Warszawie i biało-czerwona bryła stadionu
 • Projekt plażowego pawilonu wyłoniono w drodze konkursu zorganizowanego przez Sanitec Koło Sp. z.o.o. w 2010 roku
 • Toaleta publiczna w Kazimierzu Dolnym

Konkurs Projekt łazienki ma zmienić postrzeganie szaletów – ze wstydliwych przybytków w atrakcyjne punkty, którymi chwalą się miasta

Ścieżka rowerowa, a może toaleta?

Organizatorzy konkursu KOŁO na projekt łazienki podkreślają, że ich inicjatywa odpowiada na rzeczywisty problem polskich miast. W 2015 w ramach akcji Nie olewamy miasta w ośmiu największych ośrodkach Polski przeprowadzone zostały badania dotyczące oczekiwań i potrzeb mieszkańców. Na pierwsze miejsce wysunęły się problemy komunikacyjne. Najczęściej jako brakujący element wskazywano ścieżkę rowerową. Nowych tras dla rowerów chciało aż 40% głosujących. Minimalnie mniejsza grupa (39%) chce bezpłatnych parkingów. Władze największych miast najchętniej połączyłyby potrzeby obu grup. W ramach Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego 2014-2020+ budowane będą ścieżki i parkingi, choć może nie w takiej formie, jak życzyliby sobie tego kierowcy. Na rozmnożenie miejsc parkingowych w śródmieściu nie ma co liczyć, będą za to kolejne stacje Parkuj i Jedź.

Za problemami komunikacyjnymi znalazły się tereny zielone i parki (36% głosów) i kina plenerowe (29%). Wreszcie na piątym miejscu toalety publiczne, 27% głosujących uznało że brakuje ich w mieście. Problemem wciąż jest nie tylko ilość, ale też jakość szaletów, zwłaszcza tych położonych nieco na uboczu.

Konkurs architektoniczny

Prace zgłaszane na konkurs KOŁO często łączą podstawową funkcję toalety z dodatkowymi zadaniami. Taki wielofunkcyjny obiekt może służyć np. jako parking rowerowy, wiata chroniąca przed niepogodą czy taras widokowy. W konsekwencji powstaje charakterystyczny, rozpoznawalny punkt. Gdy nie dąży się do maksymalnego ograniczenia kosztów, może powstać interesująca bryła. Potwierdzają to zrealizowane toalety publiczne w Kazimierzu Dolnym i Warszawie. Do listy pozytywnych przykładów ma szansę dołączyć szalet w Płocku. To właśnie nadwiślańskie miasto znane m.in. z festiwali muzycznych jest gospodarzem 18. edycji konkursu Projekt łazienki.
Więcej o konkursie pisaliśmy tu>>

przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: Sanitec KOŁO, Paweł Niemierko, Jarosław Kąkol
Data publikacji: 23.03.2016 13:26
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.