Ścieżka rowerowa, a może toaleta?
Organizatorzy konkursu KOŁO na projekt łazienki podkreślają, że ich inicjatywa odpowiada na rzeczywisty problem polskich miast. W 2015 w ramach akcji Nie olewamy miasta w ośmiu największych ośrodkach Polski przeprowadzone zostały badania dotyczące oczekiwań i potrzeb mieszkańców. Na pierwsze miejsce wysunęły się problemy komunikacyjne. Najczęściej jako brakujący element wskazywano ścieżkę rowerową. Nowych tras dla rowerów chciało aż 40% głosujących. Minimalnie mniejsza grupa (39%) chce bezpłatnych parkingów. Władze największych miast najchętniej połączyłyby potrzeby obu grup. W ramach Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego 2014-2020+ budowane będą ścieżki i parkingi, choć może nie w takiej formie, jak życzyliby sobie tego kierowcy. Na rozmnożenie miejsc parkingowych w śródmieściu nie ma co liczyć, będą za to kolejne stacje Parkuj i Jedź.
Za problemami komunikacyjnymi znalazły się tereny zielone i parki (36% głosów) i kina plenerowe (29%). Wreszcie na piątym miejscu toalety publiczne, 27% głosujących uznało że brakuje ich w mieście. Problemem wciąż jest nie tylko ilość, ale też jakość szaletów, zwłaszcza tych położonych nieco na uboczu.
Konkurs architektoniczny
Prace zgłaszane na konkurs KOŁO często łączą podstawową funkcję toalety z dodatkowymi zadaniami. Taki wielofunkcyjny obiekt może służyć np. jako parking rowerowy, wiata chroniąca przed niepogodą czy taras widokowy. W konsekwencji powstaje charakterystyczny, rozpoznawalny punkt. Gdy nie dąży się do maksymalnego ograniczenia kosztów, może powstać interesująca bryła. Potwierdzają to zrealizowane toalety publiczne w Kazimierzu Dolnym i Warszawie. Do listy pozytywnych przykładów ma szansę dołączyć szalet w Płocku. To właśnie nadwiślańskie miasto znane m.in. z festiwali muzycznych jest gospodarzem 18. edycji konkursu Projekt łazienki.
Więcej o konkursie pisaliśmy tu>>

-
Dom Artysty, projekt BXBstudio Bogusław Barnaś, został jednym ze zwycięzców 18 cyklu międzynarodowego konkursu architektonicznego 20+10+X World Architecture Community więcej
-
Konkurs architektoniczny na projekt welodromu w Toronto – Sky Velodrome więcej
-
Konkurs architektoniczny na projekt nowej hali sportowej w Jaworznie jest już rozstrzygnięty. Po przebudowie bryła ma zyskać elewację z betonowych łusek i szkła, a współczesna architektura zostanie otoczona zielenią więcej
-
Rozpoczął się konkurs dla architektów i projektantów architektury wnętrz, użytkowników CAD Decor więcej

- ARCHITEKTURA: Dom Artysty od BXBstudio w konkursie architektonicznym 20+10+X WAC
- ARCHITEKTURA: Drapacz chmur dla rowerów. Konkurs architektoniczny
- ARCHITEKTURA: Nowa bryła hali sportowej w Jaworznie
- ARCHITEKTURA: Konkurs architektoniczny – ceramiczne płytki
- ROZMOWY O ARCHITEKTURZE: Wystawa architektoniczna „Tygrysy” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Skopje