archirama.pl

Konkurs architektoniczny KOŁO: miejska potrzeba

Konkurs Projekt łazienki ma zmienić postrzeganie szaletów – ze wstydliwych przybytków w atrakcyjne punkty, którymi chwalą się miasta

Pawilon plażowy w Warszawie

Pawilon plażowy z toaletą publiczną i tarasem widokowym nad Wisłą w Warszawie. W sąsiedztwie przebiega popularna trasa rowerowa, a po drugiej stronie ulicy góruje Stadion Narodowy 

Fot: Jarosław Kąkol

Ścieżka rowerowa, a może toaleta?

Organizatorzy konkursu KOŁO na projekt łazienki podkreślają, że ich inicjatywa odpowiada na rzeczywisty problem polskich miast. W 2015 w ramach akcji Nie olewamy miasta w ośmiu największych ośrodkach Polski przeprowadzone zostały badania dotyczące oczekiwań i potrzeb mieszkańców. Na pierwsze miejsce wysunęły się problemy komunikacyjne. Najczęściej jako brakujący element wskazywano ścieżkę rowerową. Nowych tras dla rowerów chciało aż 40% głosujących. Minimalnie mniejsza grupa (39%) chce bezpłatnych parkingów. Władze największych miast najchętniej połączyłyby potrzeby obu grup. W ramach Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego 2014-2020+ budowane będą ścieżki i parkingi, choć może nie w takiej formie, jak życzyliby sobie tego kierowcy. Na rozmnożenie miejsc parkingowych w śródmieściu nie ma co liczyć, będą za to kolejne stacje Parkuj i Jedź.

Za problemami komunikacyjnymi znalazły się tereny zielone i parki (36% głosów) i kina plenerowe (29%). Wreszcie na piątym miejscu toalety publiczne, 27% głosujących uznało że brakuje ich w mieście. Problemem wciąż jest nie tylko ilość, ale też jakość szaletów, zwłaszcza tych położonych nieco na uboczu.

Konkurs architektoniczny

Prace zgłaszane na konkurs KOŁO często łączą podstawową funkcję toalety z dodatkowymi zadaniami. Taki wielofunkcyjny obiekt może służyć np. jako parking rowerowy, wiata chroniąca przed niepogodą czy taras widokowy. W konsekwencji powstaje charakterystyczny, rozpoznawalny punkt. Gdy nie dąży się do maksymalnego ograniczenia kosztów, może powstać interesująca bryła. Potwierdzają to zrealizowane toalety publiczne w Kazimierzu Dolnym i Warszawie. Do listy pozytywnych przykładów ma szansę dołączyć szalet w Płocku. To właśnie nadwiślańskie miasto znane m.in. z festiwali muzycznych jest gospodarzem 18. edycji konkursu Projekt łazienki.
Więcej o konkursie pisaliśmy tu>>

Autor: KZ
Zdjęcia: Sanitec KOŁO, Paweł Niemierko, Jarosław Kąkol
Data publikacji: 23.03.2016 13:26

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!