archirama.pl

Konkurs architektoniczny Miasto Wiedzy

Nowa Biblioteka Aleksandryjska w Egipcie ogłosiła konkurs architektoniczny na projekt wielkiego ośrodka promującego naukę

Miasto Wiedzy w Gizei, Egipt. Współczesna architektura ma promować Egipt

Na granicy z pustynią ma powstać nowa część miasta Giza. Bryły nowych budynków razem utworzą centrum edukacyjne

Fot: www.bibalex.org

Nie tylko piramidy

Egipt kojarzy się na ogół z piramidami i innymi zabytkami starożytności, a także hotelami i ośrodkami turystycznymi. Od lat kolejne rzędy starają się promować Egipt także jako ośrodek kulturalny i naukowy. Temu celowi służą wielkie inwestycje w dziedzinie kultury. Nie są może tak efektowne i liczne, jak w opływającej w petrodolary Arabii Saudyjskiej, ale i tak trudno odmówić im rozmachu. W połowie lat 70. XX wieku narodził się pomysł budowy nowej Biblioteki Aleksandryjskiej. Konkurs architektoniczny ogłoszony został w 1989 roku. Ostatecznie bryłę wzniesiono zgodnie z projektem skandynawskiego biura Snøhetta. Imponujący kompleks otwarto w 2002 roku.

Bibliotheca Alexandrina mieści na 11 poziomach główną bibliotekę, księgozbiory specjalne, muzea, galerie sztuki i przestrzenie wystawowe. Wielu komentatorów zwraca jednak uwagę, że nacisk położony na monumentalną współczesną architekturę odebrał fundusze samej bibliotece. Księgozbiór liczy około 500 tys. tomów – dla porównania, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie ma zbiory sześciokrotnie większe, a inwentarz Biblioteki Narodowej w Warszawie liczy prawie 9 000 000 pozycji. Półki nowej Biblioteki Aleksandryjskiej długo jeszcze będą świecić pustkami – jeśli zbiory będą rosnąć w takim tempie jak w ostatniej dekadzie, zapełnienie głównych magazynów zajmie ponad 80 lat.

Tymczasem jednak trwają kolejne wielkie przedsięwzięcia. W 2012 roku zaczęła się budowa Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie. Nagrodzony w konkursie architektonicznym projekt przygotowało biuro architektoniczne Heneghan Peng.

Konkurs architektoniczny

Również w Gizie ma powstać kolejny wielki kompleks, określany jako Miasto Wiedzy. Na działce o powierzchni 12 hektarów ma powstać zespół budynków obejmujący nowe muzeum, planetarium, laboratoria, warsztaty, centrum konferencyjne i inne obiekty. Ich wspólną funkcją ma być promocja różnych dziedzin wiedzy, a przede wszystkim samego Egiptu jako ośrodka naukowego. Głowna nagroda w konkursie architektonicznym wynosi 110 000 dolarów, II nagroda to 70 000 dolarów, nagrody otrzymają wszyscy laureaci konkursu – 8 zespołów.

Patronat nad konkursem objęła Międzynarodowa Unia Architektów UIA.  Termin nadsyłania prac upływa 17 sierpnia. Więcej informacji: www.bibalex.org/sciencecity

Zdjęcia: www.bibalex.org
Data publikacji: 22.04.2016 11:39

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!