Konkurs architektoniczny, w którym najważniejszy jest materiał
Celem konkursu architektonicznego pod nazwą BOLD, zorganizowanego przez firmę Cembrit, było stworzeniu projektu koncepcyjnego dotyczącego nowoczesnej transformacji Mostu Grunwaldzkiego we Wrocławiu. Współczesna architektura mostu miała być wykonana z nowoczesnego materiału, z którego uczestnicy konkursu mieli stworzyć projekt. Włókno-cement, bo tak nazywa się ten materiał, miał być głównym budulcem dla nowej odsłony bryły mostu. Producentem tego nowoczesnego materiału jest organizator konkursu – firma Cembrit. Innowacyjność włókno-cementu objawia się w wielu aspektach. Materiał ten może być wykorzystywany zarówno do wnętrz jak i elewacji, jest naturalny, ekologiczny, bezpieczny dla zdrowia i środowiska naturalnego. Jest trwały, lekki, niepalny, odporny na korozję i negatywne oddziaływanie czynników bio-chemicznych, odporny na procesy gnicia butwienia i zagrzybienia. Włókno-cement nie wymaga konserwacji, jest dostępny w wielu kolorach i daje możliwość formowania dowolnych kształtów. To materiał niemal idealny.
Projekt konkursu miał na celu stymulować jego uczestników do niekonwencjonalnego myślenia o materiałach budowlanych. Liczyliśmy na innowacyjność nadsyłanych prac konkursowych, dzięki którym moglibyśmy wyznaczyć nowe kierunki rozwoju i wykorzystania włókno-cementu w architekturze. - mówi Maciej Duszczak, Marketing Manager z Cembrit.
Spośród wszystkich nadesłanych prac konkursowych jury wyłoniło oczywiście najlepsze. Pierwsze miejsce przyznano Beacie Kłobut, Barbarze Kopiec oraz Patrycji Krawiec z Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Zespół zaproponował projekt, który stanowił ciekawą odpowiedź na hasło „Cztery żywioły”. Jury szczególnie doceniło znakomity sposób zaprezentowania dwóch właściwości włókno - cementu: lekkości i wytrzymałości.
Drugie miejsce przypadło Wojciechowi Rekosz i Piotrowi Pietras z Politechniki Warszawskiej. Pracę tę charakteryzowała elastyczność formy i jasny przekaz. Jury doceniło, że włókno-cement został tu podkreślony jako materiał, który idealnie nadaje się do projektowania architektury współczesnej.
Trzecie miejsce zajęła Ewelina Cis z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jej projekt sprowokował do burzliwej dyskusji pomiędzy członkami jury i dowiódł jak istotna w procesie projektowania jest plastyczność materiału.
W konkursie przyznano również wyróżnienie - nagrodę publiczności. Zwycięski projekt, oprócz nagrody pieniężnej, będzie dla firmy Cembrit inspiracją do tworzenia nowych produktów.