archirama.pl

Konkurs architektoniczny na projekt dobrego więzienia

Konkurs architektoniczny Prison Puzzle. To zagadka – jak zaprojektować więzienie, które będzie dobrym środowiskiem resocjalizacji, odpowiadając przy tym oczekiwaniom służby więziennej, ofiar przestępstw i zapewniając bezpieczeństwo?

Konkurs na projekt więzienia - Prison Puzzle
Fot: KZ

Do czego służy więzienie?

Do czasów nowożytnych więzienie było jedną z form kary cielesnej, stosowaną zresztą na mniejszą skalę niż obecnie – kara śmierci, okaleczenie, napiętnowanie czy publiczne zakucie w dyby było tańsze. Warunki bytowania więźniów często zależały od ich zamożności i statusu, z reguły jednak były bardzo trudne. Tłok, ciemność i wilgoć, stłoczenie w celach i związana z tym przemoc były na porządku dziennym. Przywrócenie więźnia społeczeństwu, resocjalizacja – takie koncepcje pojawiły się dopiero w Oświeceniu. Wieki XVIII i XIX przyniosły zainteresowanie problemem więziennictwa, warunkami życia osadzonych i oddziaływaniem na ich charakter. W poszczególnych krajach przyjęte zostały różne modele, żaden z nich nie jet jednak doskonały.

Konkurs architektoniczny Prison Puzzle ma być próbą zbliżenia się do ideału więzienia, połączenia, które odpowiadać będzie potrzebom więźniów, ofiar i społeczeństwa. Organizatorzy konkursu na stronie combocompetitions.com przywołują amerykańskie statystyki. Według cytowanych badań, aż 75% osób opuszczających więzienia wraca do nich w przeciągu pięciu lat. Trudno to uznać za sukces programów resocjalizacji. Winę częściowo złożyć można na tłok panujący w więzieniach. W listopadzie 2015 prezydent USA Barack Obama wezwał kongres do reformy systemu wymiaru sprawiedliwości. W przemówieniu zwrócił uwagę na skalę problemu – w amerykańskich więzieniach osadzonych jest przeszło 2,2 mln osób, więcej niż we wszystkich krajach europejskich razem wziętych, czterokrotnie więcej niż w Chinach.
Zadanie polega na zaprojektowaniu więzienia na pustyni w północnej Arizonie (USA). Obiekt przeznaczony jest dla 500 osób, powinien zawierać typowe pomieszczenia, takie jak cele, stołówkę, sale widzeń itd. Projektanci nie muszą opracowywać gotowego projektu – projekt dotyczyć może budowania zachowań społecznych, wprowadzenia nowego typu pomieszczeń czy urządzenia cel.

Terminy w konkursie architektonicznym

30 października 2015 – pierwszy dzień rejestracji
5 lutego 2016 – ostatni dzień rejestracji
7 lutego – składanie prac konkursowych
marzec 2016 – ogłoszenie wyników konkursu architektonicznego
Wysokość opłaty rejestracyjnej zależy od terminu zgłoszenia.

Więcej informacji: www.combocompetitions.com/current-competition/timelineAutor: KZ
Zdjęcia: KZ
Data publikacji: 10.11.2015 17:15

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!