Architektura
ARCHITEKTURA

Konkurs architektoniczny na projekt domu kujawsko-pomorskiego. WYNIKI

  • Komentarze

Ostrowski Architektura, I nagroda w konkursie architektonicznym na projekt domu kujawsko-pomorskiego

Współczesna architektura w regionalnym stylu. I nagroda w konkursie architektonicznym na koncepcję domu jednorodzinnego, pracownia architektoniczna Ostrowski Architektura

Fot: materiały prasowe - konkurs architektoniczny Dom rodzinny w krajobrazie kujawsko-pomorskim
  • Ostrowski Architektura, I nagroda w konkursie architektonicznym na projekt domu kujawsko-pomorskiego
  • Konkurs architektoniczny na projekt domu jednorodzinnego w krajobrazie kujawsko-pomorskim. Nagroda II
  • Konkurs architektoniczny na projekt domu jednorodzinnego w krajobrazie kujawsko-pomorskim. Nagroda III
  • Kategoria studencka - konkurs architektoniczny na koncepcję domu rodzinnego dla Pomorza i Kujaw

Nowoczesna bryła i nawiązanie do kujawsko-pomorskiej tradycji - konkurs na projekt domu jednorodzinnego dostosowanego do lokalnego kontekstu to doskonały pomysł, zwłaszcza, że projekty mają być udostępnione chętnym za minimalną opłatą

Dom rodzinny w krajobrazie kujawsko-pomorskim

Jesienią 2014 Urząd Marszałkowski województwa kujawsko-pomorskiego ogłosił konkurs architektoniczny na nawiązującą do regionalnych kujawsko-pomorskich tradycji koncepcję domu jednorodzinnego. Konkurs rozstrzygnięty został 12 lutego – przedstawiamy nagrodzone prace.

Pierwszą nagrodę otrzymali Grzegorz Ostrowski i Karol Jackiewicz z katowickiego biura projektowego Ostrowski Architektura. Według jurorów, ich projekt łączy bardzo tradycyjną bryłę z rozwiązaniami architektury współczesnej. Doceniono także energooszczędne rozwiązania zmniejszające koszt eksploatacji. Architekci wykorzystali między innymi prefabrykowane elementy drewniane. Autorzy szacują przewidywany czas budowy na dwa miesiące, a koszt realizacji na około 500 tys. złotych.

Autorzy uzyskali lapidarną formę przestrzenno-funkcjonalną o wskazanych wyżej walorach, tworząc  przejrzysty układ – relację dwóch budynków, aranżując przestrzeń wewnętrzną i zewnętrzną dla różnych form życia rodzinnego. Za ciekawe należy uznać otwarte przestrzenie funkcjonalne, wbudowane w zaproponowaną strukturę. W części mieszkalnej projekt trafnie wiąże przestrzeń drugiej kondygnacji z pokojem dziennym usytuowanym na parterze budynku, tworząc ciekawy układ całości (z opinii jury).

Nagroda druga trafiła do pracowni Staruń Wanik Architekci z Warszawy. Jury przyznało ją za syntetyczne odzwierciedlenie tradycji budownictwa Pomorza i Kujaw we współczesnej formie osiągniętej dzięki użyciu dostępnych materiałów budowlanych (...) zastosowane rozwiązania materiałowe; jasny dach i ściany części mieszkalnej kontrastują z ciemną faszyną będącą parafrazą płotu plecionkowego.

Trzecią nagrodę jury konkursu przyznało pracowni architektonicznej JPP Architekci. To projekt, na który składają się mniejsze kubaturowo obiekty o zróżnicowanych funkcjach (zespół pokoju dziennego, blok pokoi sypialnych), połączone integrującym je w jedną całość łącznikiem, co stanowi twórczą interpretację zabudowy siedliskowej o przyjaznej skali i stwarza możliwość etapowania realizacji.

Ponadto w konkursie przyznano cztery wyróżnienia (Krzysztof Krakówko; B. Nawrocka, D. Wilczyńska, E. Szymczyk, M. Krupa; Anna Piechnik, Michał Piechnik; Michał Piwowarski, Marcin Tomaszewski).

Konkurs studencki

Konkurs architektoniczny na projekt domu kujawsko-pomorskiego otwarty był także dla studentów architektury. W kategorii studenckiej nagrodę otrzymał zespół w składzie Małgorzata Polakowska i Piotr Kaczyński.

Podsumowanie konkursu architektonicznego

Na konkurs wpłynęło 129 prac z całej Polski, w tym dziesięć w kategorii studenckiej. Najlepsze prace zostaną zaprezentowane się w wydanym przez Urząd Marszałkowski katalogu konkursowym. Publikacja ma być dostępna w gminach i starostwach powiatowych w całym regionie.  Nagrodzone prace będzie można oglądać także w sieci. Urząd Marszałkowski województwa kujawsko-pomorskiego zapowiada wprowadzenie rozwiązania dzięki którym mieszkańcy będą mogli wykorzystać projekty za symboliczną opłatą. Inicjatywa ma pomóc w zachowaniu odrębności regionu i poprawić jakość przestrzeni publicznych. Pozostaje mieć nadzieje, że nowe domy staną się alternatywą dla dworków-potworków z katalogu. Podobne konkursy mogą być bardzo pomocne w poprawie polskiego pejzażu.

Liczyliśmy na projekty domów nowoczesnych, funkcjonalnych i pięknych, a przy tym oszczędnych w eksploatacji, dobrze wpisujących się w krajobraz kujawsko-pomorskich wsi i obszarów podmiejskich - i można powiedzieć, że nasze oczekiwania zostały spełnione. Cieszę się, że stworzyliśmy platformę promowania tego, co w myśleniu o współczesnym domu dla rodziny dobre i wartościowe – podsumowuje marszałek wojwództwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.


Więcej informacji: https://domrodzinnykonkurs.wordpress.com/wyniki/

Autor: KZ
Zdjęcia: materiały prasowe - konkurs architektoniczny Dom rodzinny w krajobrazie kujawsko-pomorskim
Data publikacji: 13.02.2015 11:44
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.