Architektura
ARCHITEKTURA

Konkurs architektoniczny na szpital w Kopenhadze. Møller Architects wygrali pierwszy etap

  • Komentarze

Koncepcja konkursowa szpitala w Kopenhadze autorstwa C.F. Møller Architects

Koncepcja konkursowa szpitala w Kopenhadze autorstwa C.F. Møller Architects

Fot: C. F. Møller Architects

Rozstrzygnięto pierwszą część konkursu na architekturę współczesną nowego szpitala w Bispebjerg – jednej z 10 dzielnic Kopenhagi. I etap trzystopniowego konkursu architektonicznego wygrała jedna z najstarszych i największych architektonicznych pracowni skandynawskich C.F. Møller

Architektura szpitala w Kopenhadze – cegła zieleń i szkło

Teren, na którym ma powstać nowa część szpitala znajduje się w dzielnicy Bispebjerg w Kopenhadze. Znajduje się tu ogromny kompleks szpitalny z ogrodem wybudowany w 1913 roku. Teren objęty konkursem architektonicznym dysponuje powierzchnią 94 tys. mkw, przeznaczoną na nowe budynki oraz 64 tys. mkw powierzchni istniejących obiektów, które mają zostać zrewitalizowane. Cała działka ma ok. 26 hektarów.

Koncepcja, którą stworzyli projektanci z C.F. Møller Architects nawiązuje do istniejącej bryły szpitala Bispebjerg i jego otoczenia. Historyczny kompleks składa się z podłużnych budynków zlokalizowanych wokół centralnej formy ogrodowej. Całość stanowi oazę zieleni w mieście.

Dzięki dwuspadowym dachom, które pokrywają nowo zaprojektowane budynki, architektura współczesna projektu C.F. Møller silnie utożsamia się z historyczną zabudową. Korespondencję starego z nowym wspomaga również podobny budulec – cegła. Pomiędzy rozczłonkowane bryły nowej części szpitala architekci wprowadzili światło, powietrze i zieleń. Bliskość natury była jednym z głównych założeń idei. Została ona spotęgowana nie tylko różnorodną roślinnością na zewnątrz, ale również licznymi przeszkleniami i skalą obiektu, która kojarzy się bardziej z budownictwem mieszkaniowym niż z gmachem szpitalnym.

Zwycięzcy ostatecznego etapu konkursu zostaną ogłoszeni w połowie 2015. Budowa szpitala zakończy się najpóźniej w 2025.

Milena Glinojecka

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.