Architektura
ARCHITEKTURA
Konkursy architektoniczne

Konkurs architektoniczny ŻYCIE W ARCHITEKTURZE VII edycja Konkursu MURATORA ŻYCIE W ARCHITEKTURZE

 • Komentarze

Konkurs Życie w Architekturze

Konkurs Życie w Architekturze To pierwsza w historii naszego kraju nagroda w dziedzinie architektury przyznana przez Prezydenta Rzeczypospolitej. 

W VII edycji Konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE nagrodzone zostaną najlepsze obiekty architektury zrealizowane w Polsce w XXI wieku. Architekci mogą zgłaszać swoje projekty do konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE do 30 września. Konkurs architektoniczny obejmuje budynki ukończone w latach 2000 – 2012.

Prace na konkurs ŻYCIE W ARCHITEKTURZE można składać na stronie www.zyciewarchitekturze.pl. Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury XXI wieku w Polsce przyzna Prezydent Bronisław Komorowski, który objął honorowy patronat nad konkursem. To pierwsza w historii naszego kraju nagroda w dziedzinie architektury przyznana przez Prezydenta Rzeczypospolitej.

Wyróżnienia przyznają: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Minister Edukacji Narodowej oraz Minister Sportu i Turystyki, natomiast internauci wybiorą Ulubieńca Polski, głosując na stronie www.zyciewarchitekturze.pl.

Nagrody w czterech kategoriach (użyteczność publiczna, budynek wielorodzinny, dom jednorodzinny, przestrzeń publiczna) przyzna jury w składzie: prof. Dariusz Kozłowski (Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej), Jerzy Grochulski (Prezes SARP, Członek Rady Międzynarodowej Unii Architektów), Wojciech Gęsiak (Prezes Izby Architektów RP), Marek Sietnicki (współzałożyciel pracowni Mellon Architekci), Ewa P. Porębska (redaktor naczelna miesięcznika „Architektury-murator”, juror Europejskiej Nagrody Architektonicznej imienia Miesa van der Rohe 2013, członek Rady Ekspertów Nagrody European Prize for Urban Public Space) oraz troje jurorów z ramienia Kancelarii Prezydenta.

7 listopada 2012 odbędzie się prezentacja autorów 12 finałowych realizacji przed jury w warszawskiej galerii Zachęta, otwarta dla publiczności i mediów. Od 29 października do 18 listopada internauci będą głosować na Ulubieńca Polski na stronie www.zyciewarchitekturze.pl. 5 grudnia 2012 odbędzie się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu i finałowa gala wręczenia nagród. Organizatorem Konkursu jest redakcja miesięcznika „Architektura-murator”.

Partnerzy: Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej i Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Sponsorzy główni: Dornbracht, Plac Bankowy 1.
Sponsorzy: Fakro, Pfleiderer, PZU, Roben, Selena.

 

przeczytaj rowniez
 • Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter
  Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter

  Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000

  Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej

 • Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101
  Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101

  Wieżowiec Taipei 101 w mieście Tajpej, stolicy Tajwanu. Mający 508 metrów gigant jest dzisiaj najwyższym budynkiem na świecie. Jego projektantom przyszło się zmierzyć z problemami trudnych warunków posadowienia (jakość gruntu określono jako niezadowalającą), silnych wiatrów  (tajfuny występują tu kilka razy w roku) i trzęsień ziemi (działka jest położona około 200 metrów od linii uskoku tektonicznego). Budynek należało wyposażyć w specjalny system tłumienia drgań i kołysania, by zapewnić możliwie jak największy komfort dziesięciu tysiącom jego użytkowników. Jednocześnie do poruszania się między  wszystkimi 101 kondygnacjami przeznaczono 61 wind, z czego dwie, zapewniające dojazd na najwyżej położone piętra osiągają rekordowe szybkości, potwierdzone wpisem do Księgi Rekordów Guinessa. więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2002
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2002

  Czwarta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Finał odbył się w siedzibie SARP-u w Warszawie, 10 stycznia więcej

Data publikacji: 24.08.2012 14:45
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.