- ROZMOWY O ARCHITEKTURZE: XVIII edycja konkursu architektonicznego Polski ...
- ARCHITEKTURA: Konkurs architektoniczny Futuwawa zakończony. Nagrodzona ...
- ARCHITEKTURA: Kompleks religijno-wypoczynkowy Seosomun w Seulu. ...
- ARCHITEKTURA: Fantastyczne drapacze chmur. Weź udział ...
- ARCHITEKTURA: Weź udział w międzynarodowym konkursie ...
Organizacja SuperSkyScrapers z siedzibą w stolicy Wielkiej Brytanii słynie z rozpisywania konkursów na wieżowce. Kieruje je do projektantów, planistów, architektów krajobrazu i inżynierów – również studentów tych kierunków. Zgłaszać się mogą pojedyncze osoby oraz maksymalnie czteroosobowe zespoły. Misją organizacji jest poszerzanie perspektyw związanych z projektowaniem drapaczy chmur, łączenie kreatywności architektów i specjalistów z różnych dziedzin oraz badania i innowacje w tematyce zabudowy wysokościowej.
Tym razem SuperSkyScrapers rzuciło na warsztat ideę stworzenia bambusowego drapacza chmur. Na prestiżowy konkurs nadesłano kilkadziesiąt zgłoszeń z całego świata. Wśród laureatów i wyróżnionych znaleźli się reprezentanci m.in. Kanady, Korei Południowej i Chin, a z Europy – Włoch, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Polaków w gronie zwycięzców zabrakło, za to w jury konkursu znaleźli się – obok Amerykanina Mitchella Joachima – Piotr Kuczia i Damian Przybyła (wyróżniony w edycji 2013).
Archirama.pl: Na co, jako członek jury, zwracał Pan największą uwagę? Co przemawiało za nagrodzonymi/wyróżnionymi projektami?
Piotr Kuczia: Zadaniem jury było poszukiwanie najlepszej idei, przy jednoczesnym uwzględnieniu wymagań konkursowych takich jak: architektoniczna wizja i estetyka, relacje obiektu z otoczeniem i środowiskiem, innowacyjna koncepcja konstrukcyjna, wpływ na środowisko naturalne/ekologia oraz względy bezpieczeństwa. Ponadto uczestnicy musieli zwrócić uwagę na klarowne przedstawienie idei, uwzględnienie aspektów społecznych, kulturowych i ekonomicznych, i potraktować obiekt jako „landmark” (znak) dla Singapuru, który wpisywałby się w sylwetę miasta.
Zwycięski projekt stworzyli Di Wang, Alexandru Vilcu i Richard Mui z Kanady. W orzeczeniu jury możemy przeczytać: „Projekt ujawnia krytyczną, niepowtarzalną i innowacyjną wysokiej jakości analizę tematu konkursu z przejrzystym i jakościowym modelem. Został on bardzo dobrze zaprezentowany przez piękne rendery. Materiał uwydatnia konstrukcję i widz może niemalże „poczuć” jego strukturę.”
Na drugim miejscu podium znaleźli się Beobyeong Park, DongJun Kim, MinSung Kim i SeungGeun Kwak z Korei Południowej. O ich pomyśle sędziowie napisali: „Projekt wykazuje silną świadomość możliwości technologicznych z mocną i błyskotliwą prezentacją wizualną, w której nieoczekiwana koncepcja amorficznych form koreluje z cechami bambusa jako materiału budowlanego („elastyczna” skóra)”.
Podium zamyka kolejny zespół z Kanady – Miloslav Olejar, Jakub Lenart i Tomas Boros. Choć jury nie spodobała się schematyczność prezentacji, to dostrzegli w projekcie pewien potencjał. „Autorzy szukają inspiracji w obrębie natury i transpozycji do ciekawych rozwiązań architektonicznych. Układ organiczny budynku został przekształcony w rozwiązanie przestrzenne i strukturalne z gęsto ułożonymi wysokimi filarami z bambusa w centralnej części budynku i malejącymi w kierunku zewnętrznym” – uzasadnia swoją decyzję jury konkursowe.
Piotra Kuczię poprosiliśmy też o ocenę szans na realizację projektów biorących udział w konkursie. – Szanse są zerowe – odpowiada krótko polski juror. – Był to konkurs ideowy. W tej skali wieżowce z bambusa są nierealne (przede wszystkim względy pożarowe). W mniejszej skali pracuje się nad prototypami.
Kuba Kodłubaj

-
Konkurs architektoniczny Polski Cement w Architekturze organizowany jest od 1997 roku przez spółkę Polski Cement oraz SARP Stowarzyszenie Architektów Polskich. Co roku skład jurorski wybiera najlepsze realizacje projektów architektonicznych, w których zastosowano żelbet. Konkurs ma ukazać nieskończone możliwości twórczego wykorzystywania tego materiału więcej
-
Architektura Warszawy przyszłości: kładka rowerowa mostu Poniatowskiego uznana za najlepszy projekt konkursu architektonicznego Futuwawa 2014. GALERIA więcej
-
Park Seosomun w stolicy Korei Południowej miał powstać ku czci męczenników katolickich, którzy w tym miejscu, przed wieloma laty, walczyli o wiarę. W celu jego stworzenia zorganizowano konkurs architektoniczny. Projekt autorstwa architektów z pracowni PW FERRETTO zdobył drugie miejsce. Sukces tej architektury współczesnej wynikał z unikatowych rozwiązań projektowych, które sprawiły, że powstał nowy rodzaj monumentu tzw. „aktywny pomnik” łączący cechy memoriału z przestrzenią publiczna zamkniętą w cichej przystani pomiędzy murami kompleksu więcej
-
W konkursie architektonicznym magazynu eVolo na nowatorski projekt wieżowca może wziąć udział każdy, kto interesuje się współczesną architekturą. Organizatorzy Skyscraper Competition czekają na prace uczestników do 13 stycznia 2015 roku. Stwórz drapacz chmur przyszłości i wygraj atrakcyjne nagrody! więcej

- ROZMOWY O ARCHITEKTURZE: XVIII edycja konkursu architektonicznego Polski Cement w Architekturze – bryła z żelbetu
- ARCHITEKTURA: Konkurs architektoniczny Futuwawa zakończony. Nagrodzona kładka rowerowa
- ARCHITEKTURA: Kompleks religijno-wypoczynkowy Seosomun w Seulu. Aktywna przestrzeń miejska czy spokojna przystań refleksyjna?
- ARCHITEKTURA: Fantastyczne drapacze chmur. Weź udział w konkursie architektonicznym magazynu eVolo i wygraj 5 tys. dolarów!
- ARCHITEKTURA: Weź udział w międzynarodowym konkursie architektonicznym i wygraj 90 tys. złotych!