Architektura
ARCHITEKTURA

Konkurs architektoniczny: termy w Carrarze

  • Komentarze

Konkurs architektoniczny - kamieniołomy w Carrarze

Lokalizacja proponowana przez organizatorów konkursu architektonicznego Carrara Thermal Baths

Fot: www.rethinkingcompetitions.com, materiały promocyjne

Biały marmur w aranżacji wnętrz łazienki uważany jest za luksus. A co można powiedzieć o termach pełnych najsłynniejszej odmiany marmuru?

Konkurs architektoniczny

Portal reTHINKING zaprasza do udziału w koncepcyjnym konkursie architektonicznym na projekt term w kamieniołomach Carrary. Włoskie miasteczko od przeszło 2000 lat znane jest z kamieniołomów, w których wydobywa się piękny, biały marmur. To właśnie z Carrary pochodził kamień w którym rzeźbili Michał Anioł, Bernini i setki innych artystów.
Po wiekach eksploatacji w stokach toskańskich gór wycięto ogromne pokłady skał, zmieniając lokalny pejzaż. Rocznie w 300 wyrobiskach wydobywa się bloki o łącznej wadze szacowanej na 300 milionów ton. Organizatorzy konkursu architektonicznego Carrara Thermal Baths proponują połączenie tego niezwykłego, sztucznego pejzażu z inną atrakcją rejonu, czyli gorącymi źródłami. W Toskanii są cztery miejsca, w których można zażyć kąpieli w ciepłej, cuchnącą siarką wodzie, wypływającej wprost ze skał.

Nowe termy to pomysł na wykorzystanie kopalnianych wyrobisk, tak, by mieszkańcom okolicy zapewnić miejsce wypoczynku, dać wsparcie lokalnej gospodarce i poprawić jakość otoczenia.

Pula nagród wynosi 4500 euro. Termin rejestracji, a zarazem nadsyłania prac konkursowych upływa 8 maja 2016. Ogłoszenie wyników planowane jest na 25 maja 2016.
Więcej informacji na stronie www.rethinkingcompetitions.com

Jak wygląda okolica kamieniołomów, zobaczyć można w filmie promującym konkurs.

przeczytaj rowniez
Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: www.rethinkingcompetitions.com, materiały promocyjne
Data publikacji: 11.03.2016 11:18
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.