Autorem wyróżnionej przez jury architektury w kategorii budynek użyteczności publicznej jest Maćków Pracownia Projektowa. Wyróżnienie przyznano pracowni za realizację Ratusza i Centrum Administracyjno-Usługowego w Siechnicach. Nieprzeciętna ceglana bryła jest tylko elementem całego założenia urbanistycznego. Jednak kolejne fazy projektowanej zabudowy placu będą kontynuacją koncepcji architektonicznej ratusza. Można więc zauważyć, że wyjątkową, jednorodną i przyjazną scenerię w tym niewielkim miasteczku.
Co w tej architekturze doceniło jury konkursu?
Jury konkursu Brick Award doceniło w tym obiekcie przede wszystkim bardzo dobre dopasowanie bryły do funkcji, którą gmach pełni oraz oczywiście ceglaną architekturę. Doceniono także specyficzny nastrój i charakter, który tworzą najważniejsze dla tego konkursu, ceglane ściany. Charakter obiektu podkreślają wielkoskalowe otwory okienne i wieńcząca obiekt charakterystyczna, dwukondygnacyjna nastawa, która zdecydowanie dominuje nad placem.
Założenie architektoniczne i urbanistyczne Ratusza
Architektura Ratusza podzielił plac w Siechnicach na dwie części. Każda z tych części ma zupełnie odmienny charakter. Jedna z nich jest reprezentacyjna – znajduje się od strony kościoła. Druga natomiast to strefa rekreacyjna, gdzie przeważa zieleń i elementy małej architektury – od strony gimnazjum. Dodatkowo w części rekreacyjnej ma znaleźć się częściowo zagłębiony parking nakryty amfiteatralnie nachylona płytą, która może także służyć imprezom plenerowym.
>> Zobacz Małopolski Ogród Sztuki, który zwyciężył w dwóch kategoriach!
Dalsze założenie urbanistyczne miało na celu połączenie zabudowy usługowej, która tworzy główną pierzeję placu, z powstałym budynkiem Ratusza i Centrum Administracyjnym poprzez nadwieszony, charakterystyczny łącznik. Dzięki cofnięciu strefy przyziemnej stworzy się swoisty podcień osłaniający maksymalnie lokale usługowe.
Wszystko to co zostało zawarte w Projekcie wrocławskiej pracowni Maćków zostało zrealizowane, a dodatkowo docenione. Cegła w architekturze nadaje jej tradycyjności, ale z drugiej strony w połączeniu, tak jak w tym przypadku, ze szkłem czy nowoczesną bryłą daje bardzo dobre efekty.

-
Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej
-
Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej
-
Wieżowiec Taipei 101 w mieście Tajpej, stolicy Tajwanu. Mający 508 metrów gigant jest dzisiaj najwyższym budynkiem na świecie. Jego projektantom przyszło się zmierzyć z problemami trudnych warunków posadowienia (jakość gruntu określono jako niezadowalającą), silnych wiatrów (tajfuny występują tu kilka razy w roku) i trzęsień ziemi (działka jest położona około 200 metrów od linii uskoku tektonicznego). Budynek należało wyposażyć w specjalny system tłumienia drgań i kołysania, by zapewnić możliwie jak największy komfort dziesięciu tysiącom jego użytkowników. Jednocześnie do poruszania się między wszystkimi 101 kondygnacjami przeznaczono 61 wind, z czego dwie, zapewniające dojazd na najwyżej położone piętra osiągają rekordowe szybkości, potwierdzone wpisem do Księgi Rekordów Guinessa. więcej
-
Czwarta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Finał odbył się w siedzibie SARP-u w Warszawie, 10 stycznia więcej
