archirama.pl

Konkurs Brick Award 2013. Architektura Ratusza i Centrum Administracyjno-Usługowego w Siechnicach

Architektura Ratusza i Centrum Administracyjno-Usługowego w Siechnicach została wyróżniona w kategorii budynek użyteczności publicznej w pierwszej polskiej edycji konkursu Brick Award 2013.

Co sądzicie o projekcie pracowni Maćków?

Co sądzicie o projekcie pracowni Maćków?

Fot: materiały prasowe

Autorem wyróżnionej przez jury architektury w kategorii budynek użyteczności publicznej jest Maćków Pracownia Projektowa. Wyróżnienie przyznano pracowni za realizację Ratusza i Centrum Administracyjno-Usługowego w Siechnicach. Nieprzeciętna ceglana bryła jest tylko elementem całego założenia urbanistycznego. Jednak kolejne fazy projektowanej zabudowy placu będą kontynuacją koncepcji architektonicznej ratusza. Można więc zauważyć, że wyjątkową, jednorodną i przyjazną scenerię w tym niewielkim miasteczku.

Co w tej architekturze doceniło jury konkursu?

Jury konkursu Brick Award doceniło w tym obiekcie przede wszystkim bardzo dobre dopasowanie bryły do funkcji, którą gmach pełni oraz oczywiście ceglaną architekturę. Doceniono także specyficzny nastrój i charakter, który tworzą najważniejsze dla tego konkursu, ceglane ściany. Charakter obiektu podkreślają wielkoskalowe otwory okienne i wieńcząca obiekt charakterystyczna, dwukondygnacyjna nastawa, która zdecydowanie dominuje nad placem.

Założenie architektoniczne i urbanistyczne Ratusza

Architektura Ratusza podzielił plac w Siechnicach na dwie części. Każda z tych części ma zupełnie odmienny charakter. Jedna z nich jest reprezentacyjna – znajduje się od strony kościoła. Druga natomiast to strefa rekreacyjna, gdzie przeważa zieleń i elementy małej architektury – od strony gimnazjum. Dodatkowo w części rekreacyjnej ma znaleźć się częściowo zagłębiony parking nakryty amfiteatralnie nachylona płytą, która może także służyć imprezom plenerowym.

>> Zobacz Małopolski Ogród Sztuki, który zwyciężył w dwóch kategoriach!

Dalsze założenie urbanistyczne miało na celu połączenie zabudowy usługowej, która tworzy główną pierzeję placu, z powstałym budynkiem Ratusza i Centrum Administracyjnym poprzez nadwieszony, charakterystyczny łącznik. Dzięki cofnięciu strefy przyziemnej stworzy się swoisty podcień osłaniający maksymalnie lokale usługowe.

Wszystko to co zostało zawarte w Projekcie wrocławskiej pracowni Maćków zostało zrealizowane, a dodatkowo docenione. Cegła w architekturze nadaje jej tradycyjności, ale z drugiej strony w połączeniu, tak jak w tym przypadku, ze szkłem czy nowoczesną bryłą daje bardzo dobre efekty.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 19.04.2013 11:37

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!