archirama.pl

Konkurs dla Młodych Architektów 2016

Nowa edycja Konkursu dla Młodych Architektów to właściwie trzy konkursy architektoniczne w jednym. Uczestnicy mogli zaprojektować przystanek autobusowy, miejską willę albo całe osiedle

Willa ukryta w garażu

Niska bryła garażu została przekształcona w rodzaj loftu - ukrytą miejską willę

Fot: Projekt - Soraia Hayatullah, Karolina Kiełpińska i Marika Mielec. Fot z archiwum Builder

Uczestnicy konkursu architektonicznego mogli się zmierzyć z zadaniami o różnej skali, od małej architektury miejskiej po założenie urbanistyczne. Regulamin przewidywał przyznanie w każdej z trzech kategorii przyznanie nagród I, II i III stopnia.

Więcej niż przystanek

Zadanie w kategorii Wykreuj przestrzeń polegało na zaprojektowaniu wygodnego, wielofunkcyjnego przystanku autobusowego z poczekalnią i toaletą. Pierwsze miejsce zajął projekt „Flauta” Marii Konopki i Anny Tuszyńskiej z Politechniki Poznańskiej oraz Pawła Furmanowskiego z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Flauta to inaczej cisza morska, brak wiatru. Zgodnie z intencją autorów przystanek ma być bezpiecznym schronieniem przed niepogodą.Taką osłonę dają szklane tafle, niemal niewidoczne na tle głównej bryły. Rzeźba z białego betonu mieści wewnątrz ukrytą toaletę.

Współczesna architektura – willa w mieście

Ściśle architektonicznym zadaniem było zaprojektowanie willi miejskiej dla dwupokoleniowej rodziny (rodzice i dwoje albo troje dzieci). Budynek miałby dobrze wykorzystywać powierzchnię działki (800-1500 m kw) i harmonijnie wpisywać się w przestrzeń miejską.
Jury pod przewodnictwem Ewy Kuryłowicz przyznało pierwszą nagrodę trzem studentkom z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej Sorai Hayatullah, Karolinie Kiełpińskiej oraz Marice Mielec, autorkom projektu Garaż.Autorki zaprojektowały adaptację starego garażu, łącząc poszczególne komurki w wygodną przestrzeń do życia. Na długiej, niskiej elewacji zachowany został dawny podział. Drzwi do garaży stały się dekoracją.

Urbanistyka bez zwycięzcy

W kategorii Miejsce do życia pierwszej nagrody nie przyznano. Druga trafiła do Ady Jaśkowiec i Michała Strupińskiego z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Osiedle przypomina architekturę modernizmu: proste bryły budynków osadzonych, białe elewacje, zagospodarowane dachy i podcienia żywo kojarzą się z postulatami sprzed wieku. Autorzy projektu nie tylko wprowadzili zieleń w sąsiedztwie budynków i na dachach, ale też zaprojektowali obszerną przestrzeń wspólną między budynkami. Niskie bloki zostały luźno rozmieszczone w sposób, który zjeżyłby włos developerowi liczącemu wartoś każdego metra kwadratowego. Zgodnie z tematem "miejsce do życia" projektanci skupili się przede wszystkim na zapewnieniu dobrych warunków mieszkańcom. Tytuł pracy to "Emergencja", czyli powstawanie jakościowo nowych form i zachowań z oddziaływania między prostszymi elementami.


Zgodnie z regulaminem autorzy prac uwzględnili zastosowanie produktów firmy CEMEX Polska, takich jak biały beton. Konkurs zorganizowany został przez wydawnictwo Builder. Na konkurs nadesłano 143 prace, do drugiego etapu jury zakwalifikowało 19. Wyniki konkursu ogłoszone zostały w lutym 2016.


Poznaliśmy wyniki III edycji „Konkursu dla Młodych Architektów” organizowanego przez wydawnictwo „Builder”. Ze 143 zgłoszonych prac wybrano wąskie grono najlepszych projektów, których autorzy wykorzystali między innymi produkty z oferty CEMEX Polska.

Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: Projekt - Soraia Hayatullah, Karolina Kiełpińska i Marika Mielec. Fot z archiwum Builder, Projekt Ady Jaśkowiec i Michała Strupińskiego z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, archiwum Builder, Projekt Marii Konopki i Anny Tuszyńskiej z Politechniki Poznańskiej oraz Pawła Furmanowskiego z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, archiwum Builder
Data publikacji: 3.03.2016 08:54

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!