Architektura współczesna. Gmina Mielnik realizując projekt pod nazwą „Budowa kładki pieszo-rowerowej na rzece Bug w miejscowości Niemirów" ogłosiła konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej kładki. Do organizatora wpłynęło łącznie 21 projektów. Architektura kładki projektu pracowni BXBstudio była jedną z prac konkursowych, jakie zostały zgłoszone do konkursu. Projekt uplasował się na 7 miejscu w klasyfikacji punktowej jury.
Architektura - nietypowe rozwiązanie konstrukcyjno-architektoniczne
Architektura projektowanej kładki pieszo-rowerowej powstanie na terenach chronionych, w Dolinie Bugu, w okolicach Niemirowa i Gnojna. Kładka usytuowana jest na styku z Parkiem Krajobrazowym Podlaski Przełom Bugu. Działka, na której zaprojektowano nowoa architekturę została objęta strefą konserwatorską. Planowana inwestycja jest częścią projektu pod nazwą. „Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej – Województwo Podlaskie". Położenie obiektu jak i jego przeznaczenie miało znaczący wpływ na formę architektoniczną konstrukcji.
Architektura kładki projektu pracowni BXBstudio
Ścieżki piesze i rowerowe poprowadzone zostały wzdłuż bulwarów rzeki Bug, pośród okolicznych łąk i lasów. Autorzy projektu przewidzieli również miejsca do rekreacji i odpoczynku. Teren wokół kładki zaopatrzono w ławki, parkingi rowerowe oraz miejsca postojowe dla przyjezdnych. Ponadto wyznaczono potencjalne miejsce kempingowe, otwarte na otaczający je krajobraz, w który zostanie wkomponowana kładka.
Forma architektoniczna kładki w Niemirowie
Architekci zastosowali takie rozwiązania konstrukcyjne i materiałowe, które pozwolą na to, by obiekt jak najlepiej wpisywał się w otaczający krajobraz. Białe elementy konstrukcyjne łączą się z naturalnym drewnem, o ciemnej barwie. Takie połączenie sprawia, że proponowany obiekt wpisuje się w lokalną architekturę i otaczającą przyrodę tego miejsca.
Projekt kładki w Niemirowie zajął VII miejsce w konkursie
Trakt pieszo-rowerowy kładki stanowi drewniana posadzka i transparentna, ażurowa, nieco odchylona od linii pionowej balustrada. Forma architektoniczna układu konstrukcyjnego – pylonów oraz dźwigarów, nawiązuje do wychylonych ku górze kierunków współgrających z ukształtowanym pomostem. Są to prostolinijne skośne i rozwarte linie. Oświetlenie obiektu to jedna ciągła linia zintegrowana z balustradą, która ma za zadanie podkreślić trakt kładki. Od strony wewnętrznej pełni funkcję doświetlenia drewnianego podestu, natomiast od strony zewnętrznej stanowi jedynie element dekoracyjny. Nowa architektura kładki w Niemirowie przewiduje także opcjonalny, bardziej rozbudowany wariant doświetlenia elementów konstrukcyjnych obiektu. Taka forma oświetlenia mogłaby być zastosowana na okoliczność znaczących wydarzeń czy happeningów.
Funkcją kładki jest prowadzenie ruchu pieszych oraz ruchu rowerowego nad rzeką Bug w miejscowości Niemirów.
Obiekt umożliwia nie tylko ruch pieszy i rowerowy, ale także przejazd pojazdu służbowego. W celu zabezpieczenia ruchu pieszego oraz rowerowego na obiekcie zastosowano balustradę o wysokości 1,3 metra. Kładkę zaprojektowaną jako konstrukcję podwieszaną na drewnianych dźwigarach.
METRYKA PROJEKTU
Projekt: BXBstudio
Autorzy: Bogusław Barnaś, Elena Casado Castrillo (BXBstudio)
Konstrukcja: Tomasz Jaworski
Wizualizacje: BXBstudio
Klient: Gmina Mielnik
Lokalizacja: Niemirów, Polska
Data: 2013

-
Piąta edycja, organizowanego przez miesięcznik "Architektura Murator", konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE więcej
-
Szósta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, organizowanego od 1995 roku więcej
-
-
Andreas Gursky uznawany za jednego z najważniejszych współczesnych fotografików. Zdjęcia tego niemieckiego artysty wykonane są jakby z oddali, z kosmosu, pozwalają spojrzeć na miasta, ulice z dystansu. Gursky celowo rezygnuje z efektowności i ekspresji na rzecz surowego realizmu więcej
