archirama.pl

Konkurs na koncepcję kładki w Niemirowie projektu BXBstudio

Architektura kładki pieszo-rowerowej nad rzeką Bug. Zobaczcie projekt konkursowy architektów z BXBstudio

Konkurs na koncepcję kładki w Niemirowie projektu BXBstudio

Architektura kładki pieszo-rowerowej nad rzeką Bug. Zobaczcie projekt konkursowy architektów z BXBstudio

Fot: materiały prasowe

Architektura współczesna. Gmina Mielnik realizując projekt pod nazwą „Budowa kładki pieszo-rowerowej na rzece Bug w miejscowości Niemirów" ogłosiła konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej kładki. Do organizatora wpłynęło łącznie 21 projektów. Architektura kładki projektu pracowni BXBstudio była jedną z prac konkursowych, jakie zostały zgłoszone do konkursu. Projekt uplasował się na 7 miejscu w klasyfikacji punktowej jury.

Architektura - nietypowe rozwiązanie konstrukcyjno-architektoniczne

Architektura projektowanej kładki pieszo-rowerowej powstanie na terenach chronionych, w Dolinie Bugu, w okolicach Niemirowa i Gnojna. Kładka usytuowana jest na styku z Parkiem Krajobrazowym Podlaski Przełom Bugu. Działka, na której zaprojektowano nowoa architekturę została objęta strefą konserwatorską. Planowana inwestycja jest częścią projektu pod nazwą. „Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej – Województwo Podlaskie". Położenie obiektu jak i jego przeznaczenie miało znaczący wpływ na formę architektoniczną konstrukcji.

Architektura kładki projektu pracowni BXBstudio

Ścieżki piesze i rowerowe poprowadzone zostały wzdłuż bulwarów rzeki Bug, pośród okolicznych łąk i lasów. Autorzy projektu przewidzieli również miejsca do rekreacji i odpoczynku. Teren wokół kładki zaopatrzono w ławki, parkingi rowerowe oraz miejsca postojowe dla przyjezdnych. Ponadto wyznaczono potencjalne miejsce kempingowe, otwarte na otaczający je krajobraz, w który zostanie wkomponowana kładka.

Forma architektoniczna kładki w Niemirowie

Architekci zastosowali takie rozwiązania konstrukcyjne i materiałowe, które pozwolą na to, by obiekt jak najlepiej wpisywał się w otaczający krajobraz. Białe elementy konstrukcyjne łączą się z naturalnym drewnem, o ciemnej barwie. Takie połączenie sprawia, że proponowany obiekt wpisuje się w lokalną architekturę i otaczającą przyrodę tego miejsca.

Projekt kładki w Niemirowie zajął VII miejsce w konkursie

Trakt pieszo-rowerowy kładki stanowi drewniana posadzka i transparentna, ażurowa, nieco odchylona od linii pionowej balustrada. Forma architektoniczna układu konstrukcyjnego – pylonów oraz dźwigarów, nawiązuje do wychylonych ku górze kierunków współgrających z ukształtowanym pomostem. Są to prostolinijne skośne i rozwarte linie. Oświetlenie obiektu to jedna ciągła linia zintegrowana z balustradą, która ma za zadanie podkreślić trakt kładki. Od strony wewnętrznej  pełni funkcję doświetlenia drewnianego podestu, natomiast od strony zewnętrznej stanowi jedynie element dekoracyjny. Nowa architektura kładki w Niemirowie przewiduje także opcjonalny, bardziej rozbudowany wariant doświetlenia elementów konstrukcyjnych obiektu. Taka forma oświetlenia mogłaby być zastosowana na okoliczność znaczących wydarzeń czy happeningów.

Funkcją kładki jest prowadzenie ruchu pieszych oraz ruchu rowerowego nad rzeką Bug w miejscowości Niemirów.

Obiekt umożliwia nie tylko ruch pieszy i rowerowy, ale także przejazd pojazdu służbowego. W celu zabezpieczenia ruchu pieszego oraz rowerowego na obiekcie zastosowano balustradę o wysokości 1,3 metra. Kładkę zaprojektowaną jako konstrukcję podwieszaną na drewnianych dźwigarach.

METRYKA PROJEKTU

Projekt: BXBstudio
Autorzy: Bogusław Barnaś, Elena Casado Castrillo (BXBstudio)
Konstrukcja: Tomasz Jaworski
Wizualizacje: BXBstudio
Klient: Gmina Mielnik
Lokalizacja: Niemirów, Polska
Data: 2013

Autor: Magdalena Kleszcz
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 19.06.2013 12:51

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!