archirama.pl

Kontener z cegły, czyli jak mieszka architekt

Dom własny architekta zawsze odczytywany jest w kategorii manifestu jego twórcy. W Koszalinie-Lubiatowie, wśród starych chat stanął porosty ceglany kubik – dom Piotra Śmierzewskiego z pracowni HS99. To jawne odcięcie się projektanta od zalewających Polskę pseudo-dworków

Dom własny Piotra Śmierzewskiego

Dom własny architekta Piotra Śmierzewskiego z pracowni HS99

Fot: Marcin Czechowicz

Dom Piotra Śmierzewskiego na przedmieściach Koszalina można uznać za przykład lansowanych przez biuro HS99 poglądów na projektowanie. Przykład klarowny, bo tworzony w komforcie budowania dla siebie. Jak w wielu realizacjach tej pracowni, dominuje dyscyplina i duch racjonalizmu. Niezbyt obszerny, podłużny budynek o płaskim dachu został zdefiniowany według zasady równych podziałów i odwróconej symetrii.

Czytanie planu tego obiektu daje radość obcowania z inteligentną łamigłówką, której rozwiązanie zaskakuje prostotą. Takie same, ale odwrócone względem siebie dłuższe elewacje, za pomocą naprzemiennych wcięć, łączą wnętrze z reprezentacyjną strefą wejścia z jednej strony i mniej zdyscyplinowanym ogrodem z drugiej. Wnętrze z zewnętrzem, strefa prywatna i publiczna przenikają się dzięki wielkim portfenetrom pozbawionym podziałów i zasłon. Zabieg umieszczenia wejść we wnękach sprawia, iż dom przestaje być nudnym kubikiem. Komunikacja przybiera kształt esowatej linii, co – w połączeniu z przeszkleniami – daje wrażenie większej przestronności niż wynika to z metrażu. Z kolei wąskie, metrowej szerokości przejścia korytarzowe potęgują odczucie domowej przytulności.

Wizualnie niepokojąca jest niewielka odległość nadproży okien od krawędzi dachu. Podwyższenie domu o dwie cegły poprawiłoby optycznie bryłę budynku, ale proporcje poszczególnych elementów stałyby się wówczas bardziej zwyczajne. W efekcie całość przypomina nowoczesny kontener do mieszkania, który osiadł w przestrzeni starej osady, dostosowując się do niej poprzez budulec – ręcznie formowaną cegłę.

W pozbawionym zwalistego dachu, śmiało przeszklonym domu poczucie bezpieczeństwa zapewnić może sposób zorganizowania przestrzeni. Piotr Śmierzewski zaprojektował budynek zgodnie z własnymi przekonaniami i temperamentem twórczym, nie dbając o opinię osób postronnych. Czasem jednak naciski inwestora mobilizują do bardziej innowacyjnych rozwiązań. Bez potyczek z zamawiającym, dom łatwo staje się ucieleśnieniem wyidealizowanego snu architekta.

Źródło: "Architektura-murator" 08/2008
Autor: Adam Orlewicz
Zdjęcia: Marcin Czechowicz
Data publikacji: 31.05.2011 17:04

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!