archirama.pl

Wymarzony dom... z kontenerów - czyli tani w budowie dom

Gabriela Calvo i Marco Peralta marzyli o życiu na swojej wspaniałej posiadłości, 20 minut od San Jose na Kostaryce. Tam mogliby być ze swoimi końmi i cieszyć się naturalnym krajobrazem. Śmiało zasugerowali architektowi możliwość stworzenia taniego domu, zrobionego z niechcianego i zużytego kontenera transportowego. Okazało się, że niedrogi dom z kontenerów pozwoli im żyć bez długów i kredytów, a na dodatek w wymarzony przez nich sposób.

Kontenery pełne nadziei - Benjamin Garcia Saxe

Dom z kontenerów transportowych na Kostaryce. Projekt: Benjamin Garcia Saxe Architects

Fot: ©Benjamin Garcia Saxe

Wiele się dyskutuje o problemach związanych z budownictwem socjalnym. O tym, że generuje ogromne koszta, a nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Jednak jak grzyby po deszczu wyrastają nowe propozycje na ich rozwiązanie. Powstają projekty, z których można czerpać pomysły garściami: pisaliśmy już w naszym serwisie o osiedlu Quinta Monroy, zaprojektowanym przez Alejandro Aravenę, gdzie każdy lokator musiał wykończyć mieszkanie na własną rękę, żeby móc w nim zamieszkać.

Dom z kontenerów

Równie inspirujący, jest ostatni pomysł Benjamina Garcii Saxe, kostarykańskiego architekta, rzeźbiarza i dizajnera. Do zbudowania wymarzonego domu dla pary, Gabrieli Calvo i Marco Peralty, wykorzystał on dwa kontenery transportowe. Klienci mieli jasno określone cele: chcieli mieszkać na swojej posiadłości, oddalonej o 20 minut drogi od stolicy Kostaryki, San Jose. Marzyli o tym, żeby opiekować się swoimi końmi i żyć blisko natury, w otoczeniu pięknych widoków. Ten sielankowy obrazek burzyła jednak wizja dożywotnich kredytów, których odsetki pożerałyby pewnie znaczną część dochodów, a z pewnością odbierały beztroską radość życia, dlatego sami śmiało zasugerowali wybór materiału budowlanego - używanych kontenerów morskich.

>>Dom architekta. Arka Koniecznego, dom na wzgórzu w Brennej


Architekt za punkt honoru postawił sobie spełnienie marzeń klientów. Dom z kontenerów ustawił w taki sposób, żeby przez przeszklone ściany właściciele mogli codziennie podziwiać wschody i zachody słońca. Kontenery przesunięto względem siebie i rozsunięto na boki, aby zyskać więcej przestrzeni. Dało to również możliwość podniesienia środkowej części dachu, robiąc miejsce na dodatkowe okna. Dzięki nim wytwarza się w mieszkaniu na tyle silny ruch powietrza, że nie ma potrzeby włączać klimatyzacji, co ogranicza zużycie energii. Podłogi wyłożono ciemnym drewnem, a całość użądzono z wielkim smakiem. Wnętrze jest eleganckie, nowoczesne i przytulne i jedynym punktem, w którym różni się od luksusowych apartamentów jest koszt budowy.

>>Czy dom ekologiczny może być energooszczędny i tani?

Całkowity koszt realizacji to 40 000 dolarów amerykańskich. Jest on niższy od ceny domu socjalnego, zapewnianego biednym na Kostaryce. - Być może projekt ten zwróci uwagę świata na rosnącą potrzebę wykorzystania projektowania jako narzędzia do zagwarantowania piękna i komfortu użytkownikom, pomimo bardzo niskiego budżetu. Na to, że w pracy projektowej można wykorzystać nikomu niepotrzebne przedmioty, nadając im nowe znaczenia oraz zastosować wartościowe, tanie i przyjazne środowisku sposoby kontrolowania temperatury powietrza, które łatwo można zaadaptować w tropikalnym klimacie - mówi architekt.

Propozycja biura Benjamin Garcia Saxe Architects zaczęła już przyciągać zainteresowanie mediów. Jest ekologiczna - to świetna metoda na wykorzystanie zużytych, lub niepotrzebnych kontenerów transportowych. A ponadto jest tania, dzięki czemu dostępna dla niemal wszystkich. Świetnie sprawdzi się jako budownictwo socjalne a także jako alternatywa dla młodych ludzi, pragnących - tak jak Gabriela Calvo i Marco Peralta - uwolnić się od czychających na ich pieniądze banków.

Autor: MI
Zdjęcia: ©Benjamin Garcia Saxe
Data publikacji: 10.04.2012 15:43

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!