Architektura
ARCHITEKTURA
Obiekty z kontenerów

Kontenery w architekturze – multifunkcjonalność połączona z ekologią

 • Komentarze

Kontenery można układać w dowolnych kombinacjach

Kontenery można układać w dowolnych kombinacjach

Fot: Dzięki uprzejmości biura LOT-EK
 • Budowanie z kontenerów może dawać fajne efekty
 • Kontenery można układać w dowolnych kombinacjach
 • Kontenery są ekologicznym rozwiązaniem we współczesnej architekturze
 • Kontener może stanowić wyróżnik w miejskiej architekturze
 • Wnętrza kontenerów również są nowoczesne

Ostatnio w świecie architektury, mówi się o powracającej modzie na ponowne wykorzystanie kontenerów. Zobaczcie, jak dbając o środowisko można tworzyć z kontenerów ciekawe rozwiązania architektoniczne.

Parę lat temu słyszało się głównie o kontenerach mieszkalnych, jednak obecnie wachlarz funkcji do jakich są wykorzystywane jest szeroki. Jednak warto zauważyć, że o domach z kontenerów mówiło się głównie w kontekście proekologii. Dzisiaj ważny jest także aspekt ekonomiczny. Budowa obiektu składającego się z kilku kontenerów jest znacznie tańsza.

Dlaczego architektura z kontenerów jest tańsza?

Wielu projektantów i inwestorów znalazło w kontenerach sposób na walkę z kryzysem ekonomicznym. Budownictwo z kontenerów widoczne było już od lat 60, wtedy zamiast murowanych budynków na plac budowy docierały gotowe prefabrykaty składane jak popularne pudełko z IKEI. Architektura obecnie poszła znacznie dalej.

Sukces ekonomiczny kontenerów w architekturze, to przede wszystkim masowość ich produkcji. Wszystkie wykonywane SA w standardowych wymiarach, co znacznie obcina koszty produkcji. Co więcej, kontenery znane są na całym świecie i wykonuje się je z taniej blachy. Kontener ma z reguły służyć do transportu.

>> Zobacz jak wygląda przedszkole z kontenerów!

Kolejne cięcia w finansach to sposób montażu kontenerów. Zestawienie ze sobą, w dowolny sposób kilku kontenerów nie wymaga zaawansowanych robót budowlanych. Kontenery zestawimy bez betonowania, bez robot ziemnych, czy rusztowań. Poza pieniędzmi, oszczędzamy także czas, nerwy, a efekt widoczny jest małymi nakładami pracy.

Budując z kontenerów także przykładamy ręke do ochrony środowiska. Swoisty recycling morskich kontenerów jest znacznie korzystniejszy niż tworzenie kolejnego dzieła architektury z niebezpiecznych dla środowiska materiałów. Pogarszający się stan środowiska naturalnego coraz częściej jest tematem rozmów wśród architektów, którzy coraz częściej projektują w duchu proekologii i permakultury.

Adam Kalkin jest fanem budowania z kontenerów. Jego dom w New Jarsey jest elegancki wygodny, ale z kontenerów. Każdy z zaprojektowanych przez niego domów jest wyjątkowy i … blaszany.

>> Wymarzony dom z kontenera!

Jednak kontenery to nie tylko domy. Spotyka się kontenerowe szkoły, sklepy, kawiarnie, akademiki, czy domy sztuki. Każdy z kreowanych przez kontenery obiektów jest dostosowany do funkcji, jaką pełni. W Berlinie powstał tzw. Platon, który jest siedzibą dla artystów. Organizowane SA ty koncerty, wystawy, spotkania, działa niewielka kawiarenka. Obiekt powstał z 28 złożonych kontenerów morskich. Warto zauważyć, że układ kontenerów można zmieniać. Co jest kolejnym plusem na rzecz budownictwa z kontenerów.

przeczytaj rowniez
 • Mistrzowie fotografii architektury: Hélène Binet
  Mistrzowie fotografii architektury: Hélène Binet

  Hélène Binet to najsłynniejsza obecnie fotografka architektury na świecie. O jej zdjęciach marzą wszyscy najwięksi architekci. Stale współpracuje m.in. z Zahą Hadid czy Danielem Libeskindem. Celem Binet jest nie tyle dokumentacja budynku, co jego interpretowanie, dzięki czemu zdjęcie nabiera cech niezależnego dzieła sztuki więcej

 • Kostka polska 2.0 - pracownia architektoniczna we Wrocławiu
  Kostka polska 2.0 - pracownia architektoniczna we Wrocławiu

  Budowane w okresie gierkowskim domy-kostki to dziś niedoceniany element pejzażu polskich miast. Kubiczne bryły, ściany pokryte tłuczonym talerzami, czy dach kopertowy – to dizajn, który zainspirował biuro architektoniczne group-arch. Architekci kupili właśnie taką kostkę we Wrocławiu i ją mocno podrasowali. I tak dom-kostka przemienił się w willę-pracownię więcej

 • Ciche rewolucje Jiříego Krohy
  Ciche rewolucje Jiříego Krohy

  Czeski architekt i artysta Jiří Kroha nie stał się liderem żadnego z kierunków; konsekwentnie, na uboczu, dokonywał „cichych rewolucji” – najczęściej ignorowanych przez współczesnych mu ludzi sztuki. Dziś jego dorobek przypomina wrocławskie Muzeum Architektury więcej

 • Adaptacja silosu na mieszkanie

  Ołomuniecki silos nie został oswojony, lecz okiełznany: nie mamy do czynienia z typowym loftem, mieszkaniem bezkonfliktowo wpisującym się w historyczną tkankę architektoniczną, ale z radykalną interwencją, której najważniejszym elementem jest dominująca, przeskalowana nadbudowa więcej

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Dzięki uprzejmości biura LOT-EK
Data publikacji: 8.01.2013 13:10
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.