Parę lat temu słyszało się głównie o kontenerach mieszkalnych, jednak obecnie wachlarz funkcji do jakich są wykorzystywane jest szeroki. Jednak warto zauważyć, że o domach z kontenerów mówiło się głównie w kontekście proekologii. Dzisiaj ważny jest także aspekt ekonomiczny. Budowa obiektu składającego się z kilku kontenerów jest znacznie tańsza.
Dlaczego architektura z kontenerów jest tańsza?
Wielu projektantów i inwestorów znalazło w kontenerach sposób na walkę z kryzysem ekonomicznym. Budownictwo z kontenerów widoczne było już od lat 60, wtedy zamiast murowanych budynków na plac budowy docierały gotowe prefabrykaty składane jak popularne pudełko z IKEI. Architektura obecnie poszła znacznie dalej.
Sukces ekonomiczny kontenerów w architekturze, to przede wszystkim masowość ich produkcji. Wszystkie wykonywane SA w standardowych wymiarach, co znacznie obcina koszty produkcji. Co więcej, kontenery znane są na całym świecie i wykonuje się je z taniej blachy. Kontener ma z reguły służyć do transportu.
>> Zobacz jak wygląda przedszkole z kontenerów!
Kolejne cięcia w finansach to sposób montażu kontenerów. Zestawienie ze sobą, w dowolny sposób kilku kontenerów nie wymaga zaawansowanych robót budowlanych. Kontenery zestawimy bez betonowania, bez robot ziemnych, czy rusztowań. Poza pieniędzmi, oszczędzamy także czas, nerwy, a efekt widoczny jest małymi nakładami pracy.
Budując z kontenerów także przykładamy ręke do ochrony środowiska. Swoisty recycling morskich kontenerów jest znacznie korzystniejszy niż tworzenie kolejnego dzieła architektury z niebezpiecznych dla środowiska materiałów. Pogarszający się stan środowiska naturalnego coraz częściej jest tematem rozmów wśród architektów, którzy coraz częściej projektują w duchu proekologii i permakultury.
Adam Kalkin jest fanem budowania z kontenerów. Jego dom w New Jarsey jest elegancki wygodny, ale z kontenerów. Każdy z zaprojektowanych przez niego domów jest wyjątkowy i … blaszany.
>> Wymarzony dom z kontenera!
Jednak kontenery to nie tylko domy. Spotyka się kontenerowe szkoły, sklepy, kawiarnie, akademiki, czy domy sztuki. Każdy z kreowanych przez kontenery obiektów jest dostosowany do funkcji, jaką pełni. W Berlinie powstał tzw. Platon, który jest siedzibą dla artystów. Organizowane SA ty koncerty, wystawy, spotkania, działa niewielka kawiarenka. Obiekt powstał z 28 złożonych kontenerów morskich. Warto zauważyć, że układ kontenerów można zmieniać. Co jest kolejnym plusem na rzecz budownictwa z kontenerów.

-
Hélène Binet to najsłynniejsza obecnie fotografka architektury na świecie. O jej zdjęciach marzą wszyscy najwięksi architekci. Stale współpracuje m.in. z Zahą Hadid czy Danielem Libeskindem. Celem Binet jest nie tyle dokumentacja budynku, co jego interpretowanie, dzięki czemu zdjęcie nabiera cech niezależnego dzieła sztuki więcej
-
Budowane w okresie gierkowskim domy-kostki to dziś niedoceniany element pejzażu polskich miast. Kubiczne bryły, ściany pokryte tłuczonym talerzami, czy dach kopertowy – to dizajn, który zainspirował biuro architektoniczne group-arch. Architekci kupili właśnie taką kostkę we Wrocławiu i ją mocno podrasowali. I tak dom-kostka przemienił się w willę-pracownię więcej
-
Czeski architekt i artysta Jiří Kroha nie stał się liderem żadnego z kierunków; konsekwentnie, na uboczu, dokonywał „cichych rewolucji” – najczęściej ignorowanych przez współczesnych mu ludzi sztuki. Dziś jego dorobek przypomina wrocławskie Muzeum Architektury więcej
-
Adaptacja silosu na mieszkanie
Ołomuniecki silos nie został oswojony, lecz okiełznany: nie mamy do czynienia z typowym loftem, mieszkaniem bezkonfliktowo wpisującym się w historyczną tkankę architektoniczną, ale z radykalną interwencją, której najważniejszym elementem jest dominująca, przeskalowana nadbudowa więcej
