archirama.pl

Kontenery w architekturze – multifunkcjonalność połączona z ekologią

Ostatnio w świecie architektury, mówi się o powracającej modzie na ponowne wykorzystanie kontenerów. Zobaczcie, jak dbając o środowisko można tworzyć z kontenerów ciekawe rozwiązania architektoniczne.

Kontenery można układać w dowolnych kombinacjach

Kontenery można układać w dowolnych kombinacjach

Fot: Dzięki uprzejmości biura LOT-EK

Parę lat temu słyszało się głównie o kontenerach mieszkalnych, jednak obecnie wachlarz funkcji do jakich są wykorzystywane jest szeroki. Jednak warto zauważyć, że o domach z kontenerów mówiło się głównie w kontekście proekologii. Dzisiaj ważny jest także aspekt ekonomiczny. Budowa obiektu składającego się z kilku kontenerów jest znacznie tańsza.

Dlaczego architektura z kontenerów jest tańsza?

Wielu projektantów i inwestorów znalazło w kontenerach sposób na walkę z kryzysem ekonomicznym. Budownictwo z kontenerów widoczne było już od lat 60, wtedy zamiast murowanych budynków na plac budowy docierały gotowe prefabrykaty składane jak popularne pudełko z IKEI. Architektura obecnie poszła znacznie dalej.

Sukces ekonomiczny kontenerów w architekturze, to przede wszystkim masowość ich produkcji. Wszystkie wykonywane SA w standardowych wymiarach, co znacznie obcina koszty produkcji. Co więcej, kontenery znane są na całym świecie i wykonuje się je z taniej blachy. Kontener ma z reguły służyć do transportu.

>> Zobacz jak wygląda przedszkole z kontenerów!

Kolejne cięcia w finansach to sposób montażu kontenerów. Zestawienie ze sobą, w dowolny sposób kilku kontenerów nie wymaga zaawansowanych robót budowlanych. Kontenery zestawimy bez betonowania, bez robot ziemnych, czy rusztowań. Poza pieniędzmi, oszczędzamy także czas, nerwy, a efekt widoczny jest małymi nakładami pracy.

Budując z kontenerów także przykładamy ręke do ochrony środowiska. Swoisty recycling morskich kontenerów jest znacznie korzystniejszy niż tworzenie kolejnego dzieła architektury z niebezpiecznych dla środowiska materiałów. Pogarszający się stan środowiska naturalnego coraz częściej jest tematem rozmów wśród architektów, którzy coraz częściej projektują w duchu proekologii i permakultury.

Adam Kalkin jest fanem budowania z kontenerów. Jego dom w New Jarsey jest elegancki wygodny, ale z kontenerów. Każdy z zaprojektowanych przez niego domów jest wyjątkowy i … blaszany.

>> Wymarzony dom z kontenera!

Jednak kontenery to nie tylko domy. Spotyka się kontenerowe szkoły, sklepy, kawiarnie, akademiki, czy domy sztuki. Każdy z kreowanych przez kontenery obiektów jest dostosowany do funkcji, jaką pełni. W Berlinie powstał tzw. Platon, który jest siedzibą dla artystów. Organizowane SA ty koncerty, wystawy, spotkania, działa niewielka kawiarenka. Obiekt powstał z 28 złożonych kontenerów morskich. Warto zauważyć, że układ kontenerów można zmieniać. Co jest kolejnym plusem na rzecz budownictwa z kontenerów.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Dzięki uprzejmości biura LOT-EK
Data publikacji: 8.01.2013 13:10

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!